Recenze

Recenze AKG N700NC: brána do sluchátkového nebe

Bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku (Noise Cancelling) přibývá jako hub po dešti. Mít možnost vypnout ruchy okolního světa, je totiž někdy vážně k nezaplacení. Není tedy divu, že na narůstající poptávku reagují výrobci audiotechniky, kteří se navzájem předhánějí v tom, jak do vaší hlavy dostat tu správnou atmosféru.

Vlastní želízko v ohni má také značka AKG, která již několik desetiletí v řadě patří mezi etablované hráče. Konkrétně se jedná o bezdrátová sluchátka AKG N700NC, která aktuálně tvoří vrchol celé modelové řady.

Design a zpracování AKG N700NC: hrubě prémiová záležitost

Luxusní! Přesně tak na mě sluchátka zapůsobily v momentě, kdy jsem je přebíral od kurýra. Popisovat v recenzích balení produktu nemám ve zvyku, ale tentokrát musím udělat výjimku. Sluchátka jsou dodávána ve velké krabici, která už na dálku vysílá signály, že uvnitř se nachází něco opravdu speciálního. Jakmile se proberete kartonovou parádou, vykoukne na vás oválné pouzdro s logem výrobce. V krabici dále naleznete opletený microUSB kabel, sluchátkovou redukci („dvoukolík“) do letadla a 3,5mm audio kabel. Za obsah balení si tedy AKG zaslouží rozhodně pochvalu.

Teď už ale konečně k samotným sluchátkům. Konstrukční základ spoléhá na plasty, které působí velmi kvalitním a bytelným dojmem. Sluchátka můžete natahovat, kroutit a přitom nevydají ani jedinou hlásku naznačující špatně slícované díly. Uvnitř hlavového mostu se totiž nachází kovová výztuha, která zároveň funguje jako slider pro nastavení velikosti.

Výrazným prvkem jsou samotné mušle, které zaujmou svým oválným tvarem. Ačkoli to tak možná nemusí na první pohled vypadat, na uších sedí skvěle. Ve stejném duchu lze hovořit také o náušnících. Ty sice nejsou tak měkkoučké jako u jiných výrobců, ale to je dáno tím, že vyplň tvoří materiál podobný paměťové pěně.

V případě designu AKG nic neriskovalo a vsadilo na elegantní notu bez zbytečných výstřelků. Ačkoli je vnímání designu vždy subjektivní disciplínou, osobně bych uvítal ještě o něco větší důraz na prémiové vzezření. Tím nechci říct, že by sluchátka vypadaly tuctově, to rozhodně ne. Jen mi zde trochu chybí ta pomyslná hra na city, jakou u svých sluchátek předvádí například Bang&Olufsen.

Skvěle zvládnutá ergonomie

Další plusové body si AKG N700NC odnáší za praktickou skládací konstrukci a perfektně zvládnutou ergonomii ovládání. Na levé mušli se usídlila trojice tlačítek, kdy krajní z nich slouží pro ovládání hlasitost – při delším podržení lze přeskakovat skladby. Prostředním tlačítkem zastavíte/spustíte přehrávání – delší stisk vyvolá hlasového asistenta. Dále se zde nachází ještě vstup pro zapojení dodávaného audio kabelu.

Na pravé mušli najdeme přepínač pro zapnutí/vypnutí sluchátek, jehož potažením se aktivuje párovací Bluetooth režim. Dále tu je ještě tlačítko sloužící pro přepínání Noise Cancelling režimů. Tomu se ale budu podrobněji věnovat o něco později.

Vydrží cestu do New Yorku a zpátky

Když pominu zvukový přednes, tak je to právě výdrž akumulátoru, kterou považuji u bezdrátových sluchátek za velmi důležitý parametr. AKG N700NC si v tomto ohledu vede více než slušně. Na jedno nabití vydrží hrát až 20 hodin – při zapnutém Bluetooth a aktivním potlačením šumu. To vystačí zhruba na dva zaoceánské lety nebo několik dní běžného používání.

Je pouze škoda, že nabíjení sluchátek probíhá skrze microUSB konektor; modernější USB-C by sluchátkům slušelo o poznání více. Podobné je to také s Bluetooth, které je zde zastoupeno ve verzi 4.2. Bluetooth 5.0 by bylo opět lepší volbou, ale ruku na srdce, v praxi to bude trápit pouze pár jedinců.

Kvalita reprodukce: takhle zní sluchátkové nebe

Konečně jsem se prokousal k tomu, co vás pravděpodobně zajímá ze všeho nejvíc – a to jak AKG N700NC hrajou. Přestože nemám sluch netopýra a ani nepatřím mezi zhýčkané audiofily, jedno vím jistě. Tyhle sluchátka patří co do kvality zvuku k těm nejlepším, jaká jsem za měl tu čest za poslední roky testovat. Jasně, v dnešní době si můžete koupit ještě lepší sluchátka, ale v dané cenové kategorii si troufám tvrdit, že protivníků nebude mnoho.

Již při prvním poslechu vás okamžitě nadchne rychlý a dynamický zvuk. Velmi také oceňuji, že AKG nešlo stejnou cestou jako konkurence, která inklinuje k někdy až zbytečně přebasovanému projevu. To ovšem neznamená, že by sluchátka neuměla pořádně zadunět. Osobně preferuji spíše elektronickou hudbu a při poslechu takových skladeb jako Cola od CamelPhat či Tomorrow’s World jsem si doslova chrochtal blahem. Basové dropy mají na vyšší hlasitost takovou hutnost, že vás to kolikrát donutí zamrkat.

Pochválit musím také střední pásmo, které je za všech okolností příkladně čitelné. To samé se opakuje u výšek, kterým nechybí detaily a tolik potřebná jiskřivost. Obecně se dá hovořit o příjemně neutrálním projevu, který nikam zbytečně neuhýbá. Jednoduše řečeno, tohle je naprostá lahůdka, která vás dříve či později přinutí hledat hudbu ve vyšší kvalitě, než jakou lze stremovat ze Spotify či Apple Music.

Pečlivě vyvážený a především zábavný projev sedne naprosto každému bez rozdílu preferovaného žánru hudby. V podstatě je jedno, jestli si ujíždíte na rocku, metalu, nebo třeba West Coast rapu – tyhle sluchátka vás budou zaručeně bavit. Tečka.

AKG N700NC a potlačení okolního hluku

Důležitou funkcí těchto sluchátek je aktivní potlačení okolního hluku. V prvé řadě je důležité zmínit, že nativně je tato funkce vždy aktivní. V mobilní aplikaci pak můžete přepínat mezi dvěma režimy – Ambient Aware a TalkThru.

Ambient Aware funguje tak, že po stisknutí tlačítka na pravé mušli začnou mikrofony propouštět okolní ruchy. To se hodí, když se sluchátky procházíte například po městě a chcete slyšet, co se kolem vás děje. Aktivní režim TalkTrhu pak ztlumí hudbu úplně a do sluchátek pustí všechny okolní ruchy. To oceníte zejména při komunikaci, během níž nemusíte sluchátka vůbec sundavat z uší. Úplné vypnutí funkce Noise Cancelling je možné pouze v režimu, kdy sluchátka připojíte ke zdroji hudby dodávaným audio kabelem kabelem.

AKG N700NC dokážou člověka velmi zdařilým způsobem odizolovat od okolního prostředí. Tlumení vnějších ruchů však není stoprocentní. Jsou to především vyšší frekvence, které dokážou do sluchátek sem tam proniknout. To se ovšem bavíme o situacích, kdy nemáte do sluchátek puštěnou hudbu. 

Mobilní aplikace by snesla o něco lepší péči

Abyste získali přístup ke všem funkcím, je nutné si stáhnout bezplatnou aplikaci AKG Headphone. Po jejím spuštění vás přivítá základní obrazovka, z níž se dozvíte stav nabití a zároveň zde naleznete trojici přepínačů. S nimi lze ovládat režimy aktivního potlačení hluku, aktivovat ekvalizér a funkci pro automatické vypnutí po deseti minutách nečinnosti.

Prostřednictvím aplikace můžete do sluchátek nainstalovat novější verze firmwaru a změnit jazyk uživatelského rozhraní. Dále si lze vytvořit ještě několik vlastních profilů ekvalizéru. A to je naprosto vše. Osobně bych si dokázal představit mnohem bohatší možnosti zahrnující alespoň více Noise Cancelling režimů. Budu ale upřímný, v praxi vás strohé možnosti aplikace nebudou v žádném případě limitovat. Osobně si navíc troufám tvrdit, že většina uživatelů bude spokojená a žádné další funkce postrádat rozhodně nebude.

Bezdrátová sluchátka AKG N700NC: vstupenka do prémiového segmentu

Upřímně ani nedokážu spočítat, kolik jsem už otestoval sluchátek, ale na AKG N700NC jen tak rozhodně nezapomenu. Může za to především jejich zábavný projev, kvůli němuž je nebudete chtít sundat z hlavy. V podstatě jde o univerzální sluchátka, která se hodí pro poslech každého žánru. Vypíchnout si zaslouží také slušná výdrž a intuitivní ovládání, na které se dobře zvyká. Konkurence možná nabídne o něco lepší Noise Cancelling, ale při běžném používání jde o nuance, kterých si všimnete pouze v přímém porovnání.

AKG N700NC jsou v každém ohledu prémiová sluchátka se špičkovým zvukem, o který tu jde především. Pokud tedy hledáte společníka na dlouhé cesty, při nichž si chcete vychutnat oblíbenou hudbu a přitom vypnout okolní svět, s těmito sluchátky rozhodně nešlápnete vedle.

AKG N700NC

8.5

Zpracování

8.5/10

Design

8.0/10

Zvukový přednes

9.5/10

Cena

8.0/10

Plusy

 • brilantní zvukový přednes
 • dlouhá výdrž
 • bohatý obsah balení
 • funkce aktivního potlačení hluku
 • skládací konstrukce

Mínusy

 • microUSB konektor
 • Bluetooth 4.2
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

5 Komentáře

  1. Údajně jsou na tom Sony z hlediska NC líp, zvukově vedou AKG. Souhlasím s autorem, že B&O sluchátka jsou víc sexy, mám H9i v béžový variantě a podle mě jsou to nejhezčí sluchátka, jaký sem kdy měl.

  2. mám „pouze“ Sony WH-100XM2 . hodně se mě zamlouvá funkce, přiložení ruky na sluchátko (ovládání) a v tu chvíli se vše jakoby vypne a můžu s kýmkoliv mluvit, nebo poslouchat hlášení, atp .. zajímalo by mne zda má podobné řešení i konkurence ..

   1. Zdravím, AKG podobná gesta nepodporuje, ale po zmáčknutí tlačítka na pravé mušli se vypne přehrávání a interní mikrofony pustí do sluchátek okolní ruchy. V případě druhého režimu se tlačítko chová tak, že ztiší přehrávanou hudbu a propustí zvuky z okolí, viz recenze a její část o NC režimech TalkTrhru a SmartAmbient. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close