Novinky

6 věcí, které byste měli vzít v potaz před koupením Macu s čipsetem M1

První Macy s čipsetem Apple M1 se zatím ukazují jako výkonné bestie, pro které není žádná úloha dost náročná. Celý systém se chová násobně rychleji než u předchůdců s Intel procesory. Jestli ovšem uvažujete o koupi nového Macu, je tu ovšem pár věcí, které byste měli před pořízením vašeho nového miláčka vědět.

1. Kompatibilita aplikací

Předešlé řady Maců používaly procesory od firmy Intel. Programy dělané pro intelovské procesory jsou vyvíjeny na architekturu x86. Čipset Apple M1 však vychází z ARM architektury. Vývojáři aplikací tedy musí přepsat své programy tak, aby byly s architekturou ARM kompatibilní.

Applu bylo jasné, že některým vývojářům bude předělání trvat měsíce. Proto inženýři Applu vymysleli řešení, které nenechá uživatele nových Maců na holičkách. Rosetta 2 totiž dokáže přeložit jakýkoliv program dělaný na architekturu x86. Překlad přitom funguje v reálném čase, tudíž na překlad nemusíte zdlouhavě čekat. Rosetta 2 bohužel nepřeloží vše. Strádá například u rozšíření Kernelu, ale to je věc, se kterou se normální uživatel Macu nejspíš nesetká.

2. Velikost operační paměti

Pokud byste rozebrali Mac s Intel procesorem, mohli byste v něm nalézt až 32 GB operační paměti. Kdybyste to samé udělali s Macem ve kterém se skrývá M1, nalezli byste maximálně 16 GB. Nové Macy s M1 čipsetem nabídnou maximálně 16 GB RAM. Někomu naprosto vystačí 8 GB, ale někdo potřebuje nejméně 32 GB operační paměti.

Naštěstí se najde jen pár lidí, kteří by v novém Macu potřebovali více než 16 GB. Čipset M1 totiž manipuluje s pamětí velmi efektivně, a proto bude nejspíš 16 GB stačit téměř všem.

3. Připojení monitorů

K novým MacBookům Pro a Air připojíte pouze jeden externí monitor, s rozlišením až 6K. K Macu mini dokážete připojit dva externí monitory, kdy jeden může mít až 6K a druhý maximálně 4K.

V tomto nová řada oproti starším Macům strádá. MacBook Pro s Intel procesorem zvládne dva externí monitory. Můžete mít tedy celkově tři monitory, pokud počítáme i vestavěný 13″ nebo 16″ displej. Existuje sice neoficiální cesta, kdy můžete připojit až 6 monitorů bez zpomalení výkonu, ale není jisté, jestli to dlouhodobě nebude Macu spíše škodit.

Zdroj: Unsplash

4. Malý počet USB-C portů

Oproti předešlým generacím Maců jsou nové Macy vybaveny pouze dvěma USB-C porty. Starší MacBook Pro se může pyšnit čtyřmi porty. Toto je věc, která je ve finále poměrně znát a někomu to může zásadně vadit. Tento problém může vyřešit USB-C hub, který vám nabídne potřebnou dávku dodatečných portů.

Zdroj: Apple

5. Podpora Boot Camp

Služba Boot Camp vám umožní spustit Windows na vašem Macu. Někomu to může přijít nesmyslné, ale někdo to využívá na denní bázi. Bohužel procesor M1 tuto funkci nepodporuje a Windows 10 na novém Macu s Boot Camp nezprovozníte. Je tu ale jedno řešení, přičemž další je už na cestě. Aplikace CrossOver umožní zprovoznění jakékoliv aplikace dělané pro Windows přímo na vašem novém Macu. Dalším řešením, na které budeme muset ještě chvíli počkat, je nová verze Parallels Desktop, která umožní spuštění Windows 10 na Macích s novým typem procesorů.

6. Podpora eGPU

Mac s Intel procesorem má poměrně slušný výkon. Jeho grafická karta však nepatří mezi nejsilnější, protože ve valné většině nalezneme integrované čipy Intel UHD Graphics. Ty bohužel nemají dostačující výkon na rozběhnutí nejnovější her či komfortní práci s náročným softwarem. Pro to ale existuje jednoduché řešení. Externí grafická karta, ve zkratce eGPU. Připojíte ji ke svému Macu pomocí rozhraní Thunerbolt 3.

To ale bohužel u M1 Maců není možné. Zde ani neexistuje řešení, protože sám Apple řekl, že to není nijak možné. U grafického části u Apple M1 můžeme ale pozorovat značný výkonnostní skok od svých Intelových předků. Proto je tedy krok Applu částečně pochopitelný.

Zdroj: Blackmagic

Shrnutí

Macy s procesorem M1 mají proti svým předchůdcům rozhodně několik nedostatků. Není to ale nic závažného a pokud o koupi nového Macu uvažujete, tak sami posuďte, jestli vám výše zmíněné body budou vadit. Jestli ne, tak ho můžete rovnou objednat. Jestli ano, tak raději na další generaci, která možná nabídne více možností a vyřeší těch pár dosavadních problémů.

Uvažujete o koupi nového Macu s čipsetem M1? Jestli ano, tak se pochlubte, jaký jste si vybrali.

Sebastian Himmer

Mám rád vše co alespoň trošku obsahuje počítače. Programátor vytvářející hry a obrovský fanoušek Applu! Počítače mě zajímají už od dětství. Velký fanatik počítačových her. Hrdý redaktor webu ČeskýMac. iPhone XR v kapse, Macbook Air na stole.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Todle je Basic model pročka. Za stejný peníze jako Basic model s intelem. Ten s M1 ho nahradil. A čemu se divíte že má 2 porty? Basic s intelem je měl taky. A v dnešní době ultrawide monitoru nevidím problém v tom že to má podporu jen jednoho monitoru. A externí grafika no. To je trošku problém. Ale kdo potřebuje externí grafiku, tak si nekoupí Basic model za 30-40. Ale mají Pro 13″ se 4TB za 60+ nebo 16″ za 70+.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button