Novinky

Převodník Windows aplikací na macOS aplikace CrossOver nyní podporuje i M1 procesory

Pokud už jste uživatelem jablečného počítače delší dobu, určitě znáte nástroj Wine. Tato aplikace vám dokázala přeložit Windows aplikace (.exe) na spustitelný program v macOS. Tato oblíbená služba bohužel skončila s příchodem macOS Catalina, ve kterém Apple ukončil podporu pro 32 bitové aplikace. Společnost Codeweavers přišla ale s náhradou, která je dokonce kompatibilní i s novým M1 čipsetem. 

Software nese název CrossOver, a dokáže spustit Windows aplikace přímo na vašem Macu. Základ softwaru je založený na prapůvodní aplikace Wine. Aplikace CrossOver se na trhu pohybuje už delší dobu, ale včera dostala vskutku zásadní aktualizaci. Byla přidána podpora pro ARM procesory, tudíž nyní s touto službou můžete Windows aplikace spustit i na nových zařízení Mac s Apple M1 procesorem. Vývojářskému studiu se podařilo spustit tuto aplikaci pod nástrojem Rosetta 2 a otestovali na známé hře Team Fortress 2. 

„Je to neskutečné, když vezmete v úvahu, že jsme tuto hru zkoušeli na nejlevnějším modelu Macu s M1, který oproti ostatním postrádá jedno jádro grafické karty, a při větší zátěži je jeho výkon kvůli teplotě omezovaný. Nemohu vám říct, jak husté to je, co se skrývá v nitru aplikace. Představte si, že 32 bitová aplikace se pomocí Wine emuluje na 64 bitovou, přičemž běží na na ARM CPU, které celý tento proces ještě emuluje z architektury x86 pomocí nástroje Rosetta 2. Všechno funguje jak má, a to nás na tom těší,“ sdělil vývojářský tým Codeweavers. Zde můžete najít databázi aplikací, které jsou 100% podporované. Aplikace stojí, dle výběru varianty 30 až 50 dolarů. K dispozici je také 14 denní zkušební verze, kterou si můžete stáhnout na tomto odkaze. 

A co vy? Zaujala vás tato služba? Plánujete ji alespoň vyzkoušet? Dejte nám vědět do diskuze. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button