Novinky

Zuckerbergova neziskovka vymýšlí mozkový implantát. Pomůže epileptikům a lidem s parkinsonovou chorobou

O Marku Zuckerbergovi jsme v posledním roce mohli slyšet hlavně v souvislosti s nejrůznějšími skandály jeho společnosti Facebook, která podle všeho nezodpovědně nakládá s osobními daty uživatelů. Život mladého miliardáře však není spjatý jen s největší sociální sítí světa. Společně se svou manželkou je totiž Zuckerberg velmi aktivní také v charitativní činnosti.

K financování dobročinných projektů se manželé Zuckerbergovi vzdali 30 milionů akcií Facebooku, jejichž celková hodnota dosahuje 5 miliard dolarů. Tyto prostředky vložili do nadace s názvem Chan Zuckerberg Iniciative, která si klade za cíl vymýtit během jedné lidské generace všechny choroby.

Jedním z biomedicínských výzkumných projektů, na kterém neziskovka manželů Zuckerbergových pracuje, je vývoj mozkového implantátu, který by dokázal myšlenky přeměňovat v konkrétní příkazy. Výsledky prvních pokusů nyní zveřejnil prestižní vědecký časopis Nature. Vědci v odborném článku popsali, jak implantát umístili do mozku opice.

Tento přístroj dokáže zaznamenávat, stimulovat a upravovat mozkovou aktivitu. Protože se vše děje v reálném čase a stimulátor dokáže mozkovou aktivitu upravovat bez jakéhokoliv zpoždění, může v budoucnu podobný implantát pomáhat lidem s epilepsií nebo parkinsonovou chorobou. Mozkový stimulátor by totiž dokázal zastavit náhlý záchvat nebo v případě parkinsonovy choroby rušivé pohyby těla. 

Revoluce nejen ve zdravotnictví

Implantát, který byl úspěšně testován na opicích, je jedním z prvních zařízení, jež pracují na rozhraní mozek-stroj. Zatímco někteří vědci se pomocí podobných sofistikovaných technologií snaží pomoci lidem s poškozenou míchou nebo chorobami postihujícími mozek, jiní věří tomu, že zařízení na bázi mozek-stroj přinese také revoluci v oblasti mobilních technologií. To je také důvod, proč kromě biomedicínských ústavů jejich vývoj probíhá také v utajovaných laboratořích technologických společností. 

CES 2019 začíná za pár dní. Apple zde již začal propagovat soukromí a bezpečnost iPhonů

Na stroji, který dokáže komunikovat s mozkem, pracuje kromě Facebooku také Muskova společnost Neuralink. Vědec Rikky Muller, který je spoluautorem studie publikované v časopise Nature prozradil, že základy pro vývoji mozkového implantátu položili výzkumníci ve Facebooku. Pod hlavičkou Chan Zuckerberg Iniciative poté rozpracovaný projekt začali vědci dále rozvíjet právě směrem k pomoci lidem postiženými mozkovými chorobami. 

Zdroj
Business Insider

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button