Novinky

Zatím žádný FaceTime přes satelit. iPhone 13 zvládne skrze družici pouze přivolat pomoc

V době, kdy nás od představení nového iPhonu dělí pouhé dny, často podléháme dojmu, že teď už nic nemůže překvapit. Nejrůznější úniky a spekulace posledních měsíců nám totiž obvykle pomohou vytvořit si ucelený obrázek o očekávané novince už s předstihem. Letos tomu ale bylo trochu jinak. O poměrně zásadní funkci se totiž začalo mluvit až na poslední chvíli. Řeč je o podpoře LEO satelitní komunikace. iPhone 13 podle obvykle kvalitních zdrojů analytika Marka Gurmana získá speciální modem, který dokáže navázat spojení se satelity na nízké oběžné dráze.

Zdroj: Unsplash (autor: spacex)

Zpočátku nebylo jasné, kam přesně Apple tímto krokem míří. První spekulace naznačovaly, že satelitní připojení by iPhone mohl využívat pro každodenní komunikaci. Například k hovorům skrze FaceTime. Nakonec to ale vypadá, že připojení k satelitu běžný smrtelník jen tak nevyužije, respektive si bude přát, aby jej nikdy nemusel aktivovat. Půjde totiž o nouzovou funkci, která může sloužit k přivolání pomoci v kritické situaci v místech bez pokrytí běžným mobilním signálem. Nejspíše půjde jen o krátké zprávy podobné SOS signálům.

Chystaný iPhone 13 údajně nabídne podporu pro satelitní komunikaci LEO

Pokud tedy ztroskotáte na pustém ostrově, iPhone 13 by vás mohl zachránit. Má to ale ještě jeden háček. Minimálně zpočátku totiž bude funkce dostupná pouze v několika vybraných zemích. Gurman také zdůraznil, že k běžné komunikaci satelit skutečně nebude možné využít. Pokud se tedy ocitnete bez mobilního signálu a budete si chtít jen zavolat, satelit vám nepomůže. Minimálně tedy v začátcích. Analytik totiž píše také o tom, že v horizontu několika let Apple bude usilovat o umístění vlastních satelitů na oběžnou dráhu. Ty už by mohly pokrýt celou planetu a umožnit vést skrze satelit například i běžné hovory. Rozhodně ale nepůjde o jednoduchý projekt, který navíc narazí na silný odpor mobilních operátorů.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button