NovinkyTipy a trikyZačínáme s Macem

Základy Mac OS X díl šestý – O tomto Macu

Dalším dílem našeho seriálu se seznámíme s funkcí systému Mac OS X – O tomto Macu (About this Mac). Jedná se o systémovou aplikaci sdružující veškeré informace o hardware a software vašeho Maca, pro nově příchozí z Windows je tato aplikace alternativou správce zařízení, ovšem více přehlednou a funkční.

Aplikaci vyvoláme kliknutím na ikonu Jablka v levém horním rohu obrazovky, kde označíme O tomto Macu. V otevřeném okně (viz. obrázek č. 1) se nám prezentují základní informace o verzi operačního systému, instalovaném procesoru, kapacitě a druhu operační paměti a o startovacím disku. Dále zde taktéž nalezneme dvojici tlačítek – Aktualizace softwaru a Další informace…

Aktualizace softwaru

Následováním tohoto tlačítka se aktivuje proces vyhledávání aktualizací, které jsou dostupné pro váš operační systém a software od společnosti Apple (Final Cut, Aperture, Safari a pod…)

Další informace…

Tímto odkazem se dostáváme do vlastní aplikace O tomto Macu. Okno aplikace, zobrazené na obrázku č. 3, si popíšeme netradičně – zprava. V horní části pracovního okna se nachází lišta s následujícími nabídkami:

Servis

V této nabídce naleznete základní informace týkající se základní DVOULETÉ záruční lhůty (neustále se spekuluje o tom, že Apple neposkytuje zákonem stanovenou dvouletou záruční dobu, omyl, samozřejmě, že poskytuje – pokud nevěříte dále se dozvíte návod jak si to ověřit na vašem Macu) a dvojici odkazů:

Zkontrolovat stav záruky a služeb – prostřednictvím tohoto odkazu budete přesměrováni na web společnosti Apple, kde po přihlášení pod vaším Apple ID a zadání data zakoupení nového Maca, uvedeném na vašem dokladu o koupi, zjistíte, do kdy máte aktivní bezplatnou telefonickou podporu (90 dnů od data zakoupení) a záruční lhůtu (2 roky od data zakoupení)

Zobrazit možnosti služeb a oprav – zde naleznete poskytovate autorizovaných servisních služeb

Podpora

Tato nabídka obsahuje odkazy do Centra nápovědy, na podporu pro Mac OS X na webu společnosti Apple, na uživatelskou příručku v elektronické podobě, na technické specifikace na webu společnosti Apple a na hardwarovou podporu též na webu Applu.

Pamět

Zde nalezneme základní informace o nainstalovaných modulech operační paměti a pokyny pro její rozšíření

Úložiště

Odtud shlédneme diskové jednotky připojené k vašemu Macu včetně USB disků a pod. Každá jednotka je zde prezentována ikonou a grafickým znázorněním obsahu rozděleným do jednotlivých kategorií. Taktéž odtud spustíme aplikaci Disková utilita.

Monitory

Veškeré připojené monitory, včetně těch integrovaných (MacBook), zastoupené ikonou, názvem, nastaveným rozlišením zobrazení a instalovanou grafickou kartou. Prostřednictvím tlačítka Předvolby monitorů můžeme měnit rozlišení a další apekty.

Přehled

Přehled je výchozí nabídka aplikace O tomto Macu, ve které se nachází informace o procesoru, operační paměti, grafické kartě, verzi operačního systému a sériovém čísle vašeho Maca (pokud bude kontaktovat telefonickou podporu Apple, bude po vás vyžadováno seriové číslo vašeho Maca – naleznete ho právě zde). Dále odsud můžete vyhledat aktualitace softwaru a též aktivovat Systémový profil.

Systémový profil

Otevřením Systémového profilu se dostáváme k jádru celé aplikace. Obsahuje komplexní, vyčerpávající informace týkající se hardwarového i softwarového vybavení Maca.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Back to top button