FinderTipy a triky

Zakažte elasticitu posunu v okně

Operační systém Mac OS X s sebou přinesl novou funkci, převzatou po vzoru iOS, která zajišťuje elastické chování oken u tzv. dorazu při rolování. Pokud netušíte o čem je řeč, zkuste si tuto stránku posununout švihnutím až na její konec. Stránka se po “nárazu” zachová elasticky, v setrvačnosti pohybu poodkryje fiktivní pozadí a poskočí.

Jesliže tuto funkci z nějakého důvodu chcete zakázat, existuje snadný způsob prostřednictvím aplikace Teminal, který spustíme z umístění Aplikace – Utility. Do Terminálu  poté zadáme tento příkaz:

 

defaults write -g NSScrollViewRubberbanding -int 0

 

Aby se projevily změny, je nutné všechna okna a aplikace restartovat. Aktivaci elastického chování provedeme následujícím příkazem do Terminálu:

 

defaults delete -g NSScrollViewRubberbanding

Zdroj: OSXdaily.com

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

12 Komentáře

  1. Dobrý den, ano Váš pocit je naprosto správný. Přinášíme další alternativu pro čtenáře, kteří nesledují zahraniční servery (neumí anglicky nebo takové servery neznají). Nespatřujeme nic špatného v tom, že popíšeme předmětnou funkci obdobně, jako na jiném serveru, znamenalo by to, že pokud někdo popíše něco obecného, nemůže o tom psát jiný… Něpřepisujeme slovo od slova, sestavujeme vlastní články s vlastními screeny, postup vždy sami vyzkoušíme… Pokud pohlédneme na zavedené české blogy z jablečné scény, zjistíme, že cca 90 % procent jejich obsahu jsou přesné přepisy ze zahraničních serverů….

  1. Dobrý den, na našem Macu s 10.7.4 návod funguje naprosto spolehlivě. Po zadání příkazu do Terminálu je nutné restartovat veškerá pracovní okna, zkuste též restartovat Finder.

    1. Dobrý den, nemohu odtušit, kde je zakopaný pes. Elasticita je výchozí funkce, která je součástí systému, tzn. po instalaci systému Vám musela elasticita fungovat stůj co stůj. Mohu jen dedukovat, že použitím nějaké utility ladící výkon, mohla být elasticita zakázána. Jediné co Vám mohu doporučit je zadat do Terminálu JEN druhý příkaz, kterým by se teoreticky měla elasticita, pokud je v současné době neaktivní, spustit. V opačném případě může být východisko reinstal systému. Pokud jste začátečníkem v užívání Mac OS X mohl jste zvolit některé nešikovné kroky, které posléze mohou způsobit nesprávnou funkčnost operačního systému a reinstalu jako tak se nevyhnete. Takto na dálku Vám jinak poradit nemohu, do Vašeho systému nevidím a nevím jaké kroky jste předtím v systému provedl….

     1. Po zadani druheho prikazu :

      Frantisek-Mac-mini:~ Franzi$ defaults delete -g NSScrollViewRubberbanding
      2012-05-25 21:13:25.572 defaults[17841:707]
      There is no (NSScrollViewRubberbanding) default for the (kCFPreferencesAnyApplication) domain.
      Defaults have not been changed.
      2012-05-25 21:13:25.574 defaults[17841:707]
      There is no (NSScrollViewRubberbanding) default for the (kCFPreferencesAnyApplication) domain.
      Defaults have not been changed.
      Frantisek-Mac-mini:~ Franzi$

      1. Tímto Vám Terminál říká, že není co měnit, neboť výchozí hodnota nebyla změněna, tzn. že má rada ohledně zadání druhého příkazu není adekvátní. Jediné co Vám mohu skutečně poradit, je zkusit projít, pokud jste je použil, tweakovací či podobné aplikace upravující výkon nebo podobně a zkusit vypátrat, zda některá taková aplikace upravuje elasticitu. Pokud ne, doporučuji reinstal, pokud se Vám do něj nechce a systém jinak pracuje jak má, zkuste překousnout tento “problém”…..jiné rady není…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button