Novinky

Žádný kousek pro sběratele. V ruském muzeu se stále pracuje na počítači Apple II

Pokud si dnes někdo pořídí počítač s logem Applu z 80. let, zcela určitě se jedná o sběratelský kousek, na kterém jeho majitel nebude hrát hry nebo programovat. Jednak je to tím, že tři desetiletí staré hry jsou na dnešní poměry tak trochu zastaralé. Hlavní důvod je ale v tom, že zachovalé kousky výpočetní techniky z technologického středověku dnes mohou mít velmi slušnou hodnotu. Přesto se prokazatelně najdou místa, kde se prastarý Apple počítač dodnes používá jako běžné pracovní zařízení. 

Jedno takové bychom našli v dnešním Rusku. Již od roku 1987 zde totiž pilně pracuje legendární počítač Apple II. Celý příběh se začal psát v roce 1972, kdy tehdejší sovětská garnitura hodlala oživit odkaz revolucionáře Vladimira Lenina. Aby soudruzi vzbudili v nastupující generaci zájem o otce zakladatele, rozhodla se otevřít Leninovo muzeum. O atraktivitu nové expozice se měla postarat moderní audiovizuální technika. Jako nejvhodnější volba se ukázalo britské zařízení ES4000, které běželo prostřednictvím počítače Apple. Dostat kus americké techniky přes železnou oponu ale nebylo nic jednoduchého. Nakonec se ovšem pět kusů podařilo propašovat. 

Jak to vypadá, když Apple koupí váš startup? Údajně jde o mimořádně stresující zážitek

Zatímco okolo muzea se sovětský svaz začal pomalu hroutit a socialismus nahradila oligarchie, Leninovo muzeum si stále žije svým životem. Audiovizuální techniku totiž stále ovládá počítač Apple II. Na bizarní příběh upozornil web Atlas Obscura, který se zabývá vyhledáváním zvláštních a unikátních míst napříč světem. O údržbu se starají stále ti stejní lidé. Z nostalgie po starých časech zde totiž docházejí bývalí pracovníci muzea v důchodu. Všechno ale jednou končí. Proto i Lenovovo muzeum by během 10 až 15 let mělo přejít na modernější techniku. Snad i nové stroje budou v muzeu dalších 50 let. 

Zdroj
CultofMac
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close