Novinky

Žádné rostlinné proteiny, ale skutečné maso. V Singapuru se začíná prodávat kuřecí z laboratoře

V posledních letech se roztrhl pytel s takzvaným nemasem. Jde o laboratorně vytvořenou imitaci masa, jejíž původ je čistě rostlinný. I v našich supermarketech se můžeme setkat s výrobky firem jako je Beyond Meat nebo Impossible Burger. S rostlinným masem začínají pomalu experimentovat také fastfoodové řetězce. Hlavní myšlenka laboratorní živočišné iluze je jednoduchá – spotřeba masa je příliš vysoká, takže neúměrně zatěžuje životní prostředí a zabírá příliš mnoho zemědělské půdy. Pak je zde samozřejmě také morální faktor. Chuť po mase je ovšem neutuchající, a tak bylo na čase poohlédnout se po co nejvěrnější náhražce. Ať si o nemase myslíte cokoliv, je zřejmé, že se s tímto fenoménem budeme setkávat stále častěji.

Zdroj: Eat Just

Náhražka masa získaná z rostlinných bílkovin ovšem není jedinou cestou. Existují také pokusy o vytvoření laboratorní živočišné tkáně. Jde tedy o maso, kvůli kterému nemuselo zemřít žádné zvíře. Ač to zní jako hudba vzdálené budoucnosti, jde o realitu dneška. Na druhé straně zeměkoule už se maso ze zkumavky může prodávat. Americký startup Eat Just totiž získal důležité povolení v Singapuru. Může tak zde začít prodávat skutečné kuřecí maso, proti kterému ovšem nemohou nic namítat ani vegani.

Další generace iPhonu dostanou periskopový objektiv s 10x optickým zoomem

Kuřecí od společnosti Eat Just se začně nejprve podávat v singapurských restauracích a později by mělo vstoupit také na pulty obchodů. Cena by přitom neměla být nijak vysoká. Zástupci společnosti tvrdí, že revoluční maso bude stát asi jako kuřecí prémiové kvality. Maso se pěstuje v takzvaném bioreaktoru. Bude bohaté na proteiny a důležité minerální látky. Eat Just plánuje také laboratorní pěstování hovězího, tedy masa, které životní prostředí zatěžuje zdaleka nejvíce. Kromě Singapuru plánuje uvést následně své výrobky také v USA a v Evropě. Možná se tak kuřete z laboratoře dočkáme poměrně brzo také v našich končinách.

Zdroj
CNN

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button