Novinky

Záchranáři hlásí příliv falešných poplachů od lyžařů. Apple aktuálně hledá řešení a sbírá zpětnou vazbu

S nástupem zimní sezony si dispečinky tísňového volání čím dál častěji stěžují, že funkce pro detekci nehod v nových iPhonech a Apple Watch vyvolává příliv falešných volání od lyžařů a snowboardistů. Detekce nehod je nová funkce, která nejnovějším iPhonům a Apple Watch umožňuje detekovat těžkou autonehodu a automaticky zavolat záchrannou službu, pokud uživatel nereaguje. Jak se ale zdá, detekce nehod nefunguje 100% a zejména během lyžování může docházet k nechtěné aktivaci.

To potvrzují samotní dispečeři tísňových linek, kteří se denně setkávají s falešnými poplachy. Automatické telefonáty zatěžují tísňová centra, což může v krajním případě odvést pozornost personálu od skutečných incidentů. Nejvíce evidovaných stížností pochází ze Spojených států, konkrétně z oblastí, kde leží oblíbená lyžařská střediska, jako je Colorado, Minnesota či Utah.

V reakci na tyto zprávy se tiskové oddělení Applu rozhodlo publikovat oficiální vyjádření. Z něho vyplývá, že Apple začal shromažďovat zpětnou vazbu od tísňových středisek. To je prakticky vše, co k tomu Apple řekl a na další dotazy médií se odmítl vyjádřit. Z toho lze usoudit, že v Cupertinu to neberou na lehkou váhu a celou věc pravděpodobně řeší na mnoha úrovních.

Funkce detekce nehod funguje tak, že pokud gyroskop zaregistruje vysoké hodnoty přetížení, spustí se přednastavená sekvence. Jako první se na displeji iPhonu či Apple Watch zobrazí upozornění. Uživatel má na odvolání 10 vteřin, a pokud nezareaguje, spustí se alarm a zahájí automatické volání na tísňovou linku. Pokud ale dojde k falešnému poplachu na svahu, kdy má lyžař silnou bundu a rukavice, nemusí se o něm vůbec dozvědět.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

Funkce detekce nehod potřebuje ještě doladit

Apple na svém webu uvádí, že funkce pro detekci nehod spoléhá na řadu senzorů, jako je akcelerometr, gyroskop a pokročilé algoritmy pro monitorování pohybu, které ladil více než milion hodin. Při vývoji se pracovalo s daty získanými z crash testů a reálných nehod, které měly zvýšit celkovou přesnost. V praxi se ovšem ukazuje, že ačkoli jde o užitečnou funkci, potřebuje ještě doladit.

Apple dokonce vydal na konci loňského roku aktualizace iOS 16.1.2 a watchOS 9.2, které měly optimalizovat chování funkce pro detekci nárazů. Tehdy šlo pravděpodobně o reakci na dřívější zprávy, které zmiňovaly falešné poplachy vyvolané jízdou na horské dráze. Navzdory těmto problémům je ovšem nutné dodat, že díky výše zmíněné funkci se podařilo zachránit také řadu lidských životů. Příkladem může být autonehoda, která se stala v pražských Holešovicích. V tomto případě měl jeden z účastníků u sebe iPhone 14, který po srážce automaticky přivolal záchrannou službu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button