Záchranáři hlásí falešná volání od lyžařů na tísňovou linku. Na vině je funkce pro detekci nehod v iPhonu 14
Krátce po uvedení modelové řady iPhone 14 (Pro) na trh se ukázalo, že nová funkce pro detekci autonehod nefunguje za všech okolností správně. Konkrétně se jednalo o několik případů, kdy došlo ke spuštění nouzové sekvence včetně volání na tísňové linky poté, co uživatelé vyrazili na horskou dráhu. Tomuto tématu jsme se věnovali v článku, který si můžete přečíst zde. Nově se však dozvídáme o tom, že falešné poplachy může vyvolat také lyžování.
Funkcí Crash Detection (v Česku se funkce jmenuje Detekce autonehody) disponují všechny modely iPhone 14, iPhone 14 Pro, Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra (recenze). Apple u těchto produktů použil zbrusu nový hardware kombinující citlivý gyroskop a pokročilý algorytmus k tomu, aby dokázal odhalit vážné autonehody a další kolize, při kterých může dojít k ohrožení života. Ačkoli bylo při vývoji použito obrovské množství dat a vše se pečlivě testovalo, stále zde existuje pravděpodobnost, že dojde k chybným vyhodnocením. Apple dokonce pracuje na dalších vylepšeních, které by měly funkci zpřesnit a učinit ji opět o něco spolehlivější.
Falešné poplachy od lyžařů na denním pořádku
Zatím to ovšem vypadá, že společně se startem zimní sezony mohou horské služby počítat s tím, že čas od času budou muset počítat s planými poplachy. Jak informovala stanice KSL, několik návštěvníků lyžarského areálu Park City v Utahu nevědomky aktivovali funkci Crash Detection při lyžování a snowboardingu. Podle vedoucí tamního dispečinku dochází ke třem až pěti tísňovým voláním denně. Žádný z automatických hovorů přitom nebyl aktivován záměrně. Majitelé konkrétních zařízení dokonce ani netušili, že jejich iPhone volal o pomoc.
Přestože falešné poplachy nejsou nic příjemného, záchranáři považují funkce pro detekce pádu a autonehod za velmi přínosné nástroje. Zároveň doporučují, aby uživatelé tuto funkci nevypínali a nechali ji za všech okolností zapnutou.