Komentář: Xiaomi chce Apple a Samsung srazit na kolena. Podaří se podceňovanému soupeři zasadit smrtelný úder?
Před uvedením iPhone 7 a iPhone 7 Plus nás nadšenci zaplavovali neuvěřitelnými koncepty, které v drtivé většině reflektovaly přání skalních příznivců po lepším využití přední strany smartphonu. Bohužel žádné překvapení se nekonalo a letošní novinky staví na tři roky starém designu. Přestože Apple přidal dvě nové barevné varianty, rozdíl mezi iPhone 6/s (recenze) a iPhone 7 poznají pouze zkušení uživatelé.
Společnost Xiaomi během včerejší tiskové konference ukázala, že Apple či Samsung už nepatří mezi neotřesitelné lídry na poli inovací v mobilním segmentu. Čínský drak se poprvé nadechl k útoku a na trh uvedl novinku v podobě tabletofonu s komerčním označením Xiaomi Mi MIX.
Nejde přitom o žádnou asijskou kopírku, ale o zařízení, které se může zapsat tučným písmem do mobilní historie. Výrobci se podařilo do půdorysu iPhonu 7 Plus vměstnat 6,4″ displej s rozlišením 1080 x 2040 pixelů. V praxi to znamená, že zobrazovací panel zabírá 91,3 % přední strany. Uživateli to má navodit pocit, že v rukou drží pouze displej. Jediným narušitelem je brada, kam se ukryla 5Mpx selfie kamerka. Tím ovšem výčet specialit ani zdaleka nekončí. Další zajímavostí je ultrasonický snímač, který je součástí displeje. Ten nahradil konvenční proximity senzor, jehož hlavní úlohou je detekce přiblížení smartphonu k uchu při hlasových hovorech.
První dojmy z iPhone 7 Plus Jet Black: Temný rytíř ve známém hávu
Zajímavě také zní informace o speciálním měniči, který vytváří zvuk za pomoci vibrací. Přestože tiskové materiály neprozradily podrobnější informace, s nejvyšší pravděpodobností se jedná o upravený elektrostatický měnič. Pokud si libujete v kvalitní audio technice, jistě vám není tento pojem cizí. Princip šíření zvuku využívá elektrostatických sil, kdy do integrovaných elektrod je přiváděno napětí, jenž prochází skrze vodivou membránu spojenou se středem zdroje. Tato technologie má ovšem jednu nevýhodu v podobě maximální hlasitosti, která je zhruba o čtvrtinu nižší, než v případě srovnatelných dynamických měničů.
Jestliže vyžíváte v hardwarových parametrech, ani tentokrát nenajdete na Mi Mix slabé místo. Srdcem novinky se stal Snapdragon 821, který dopuje 6GB operační paměť a 256 GB interního úložiště. Výkonu je tedy skutečně více než dost.
Ať už se vám to líbí nebo ne, Xiaomi Mi MIX je prvním smartphonem, který může srazit na kolena vlajkové lodě Applu a Samsungu. Pokud se podíváte do diskuzních fór, uživatelé po celém světě začínají být krajně znuděni z nedostatku inovací. Navyšování tabulkových parametrů se považuje za naprostou samozřejmost. Pokud vedle sebe položíte poslední dvě generace telefonů Samsung Galaxy S a poslední tři generace iPhonů, s trochou nadsázky jde o ty stejné kvádříky. Zákazníci jednoduše touží po něčem novém, atraktivním a hlavně neokoukaném. Když už si kupujete telefon za bezmála třicet tisíc, podvědomě chcete, aby to okolí při prvním pohledu jasně zaregistrovalo. Mobilní elektronika se vyprofilovala ve zboží, kterým lidé vyjadřují svůj sociální status. Možná to zní zvláštně, ale taková je realita.
Zahnutý displej už není tak sexy jako před dvěma lety a dvojitým fotoaparátem také nikoho neoslníte. Xiaomi Mi Mix je naproti tomu docela jiná káva. Naplno využívá potenciál dnešních technologií. Ještě před několika lety neznámý startup dokázal přetavit fanouškovské koncepty v reálný produkt – a to se počítá. Když k tomu ještě přidáte keramickou konstrukci, pár milionů do marketingu a špetku obyčejného štěstí, začíná to vonět globálním úspěchem.
https://www.youtube.com/watch?v=uiutj90dqAU
Existují však nebezpečné ingredience, které mohou jinak skvostný recept nenávratně zkazit. Xiaomi umí lapit příležitost, nicméně jejím produktům chybí pomyslný tah na branku. Papírově skvělé produkty často trápí nedostatky plynoucí z chyb v uživatelském prostředí a další drobnosti, které ve finále výraznou měrou sráží celkový dojem z používání. Dalšími překážkami se můžou stát špatně optimalizovaný proces masové výroby, který nedokáže v dostatečném měřítku vykrýt aktuální poptávku a ignorování ostatních regionů.
Ať už celá situace vykrystalizuje do jakékoli podoby, těžit z toho budou především uživatelé. Kde totiž neexistuje konkurence, není ani snahy k dalšímu vývoji. Xiaomi Mi MIX můžeme bez rozdílů preferované platformy považovat za vhozenou rukavici do ringu, kde až doposud proti sobě bojovali pouze dva soupeři, kterým začal pomalu a jistě docházet dech.
S převážnou částí článku souhlasím a sem rád, že se snažíte být objektivní. Nemyslím si ale, že Applu dochází dech. Spíš v tom tři roky starým designu vidím snahu o co největší zisk. Xiaomi se může snažit jak chce, ale dokud nebudou ty jejich telefony podporovat všechny LTE pásma, můžou si nechat o celosvětovým úspěchu nechat zdát.
Apple největší inovace přinášel, když byl na kolenou. Tak to prostě je. Teď je mu dobře, a jistota je jistota. A navrch má produktové portfolio tak široké, že už zdaleka nemůže být tak pružný, jako dříve – a za krkem mu sedí akcionáři. Takže dobře za tyto firmy, protože mohou rozhýbat stagnaci těch mamutů. Druhá věc je cena produktů. Pokud by se ukázalo, že se skutečně jedná o kvalitní a vyladění kus hardwaru, tak tomu prostě Apple nemůže konkurovat. Minimálně východní trh by tyto telefony mohly dobýt takovým způsobem, že tam Apple úplně ztratí. Co bude dělat s tímto, to by bylo zajímavé sledovat a zvláště nyní, když se ukazuje, že s prodeji na tom nějak dobře není.
Mám podobný názor, že právě v Asii může Apple ztratit velmi hodně. Snad ho to vyburcuje k trochu větší dynamice. 🙂