AktualityiOSiPadiPhoneMacNovinkyRecenze

Bezdrátový reproduktor BenQ Trevolo v testu: Hudební zážitek z jiné dimenze

Bluetooth reproduktory se v poslední době staly nesmírně populární záležitostí. Na trhu jich nalezneme celou řadu, přičemž mezi aktuální novinky se řadí model BenQ treVolo. Tchaj-wanská společnost je v oblasti spotřební elektroniky známá především svými monitory či projektory a proto nás v redakci skutečně překvapilo, že na trh uvádí produkt ze zcela odlišného segmentu.

BenQ_treVolo_silver_front

Pokud čekáte, že se jedná o další z nezajímavých bluetooth reproduktorů, jichž jsou plné obchody, jste na omylu. BenQ se rozhodlo vstoupit do neprobádaných vod s nečekaně kvalitním produktem, který se nebojí srovnání s konkurencí od věhlasných značek. Po vybalení z krabice vás překvapí hmotnost 1,2 Kg, díky čemuž hned poznáte, že se jedná o poctivý kus elektroniky. Lichoběžníkové tělo reproduktoru tvoří plastové šasi, které obepíná masivní rám z eloxovaného hliníku. Na čelní straně nalezneme osmnáct kruhových otvorů, pod nimiž se ukrývá dvojice středobasových reproduktorů s průměrem 50 milimetrů.

_MG_7845

Největším lákadlem jsou ovšem elektrostatické měniče. Oba panely jsou tvořeny pokovenými pláty a jejich hlavním úkolem je reprodukce vysokých tónů. Princip šíření zvuku využívá elektrostatických sil. Do integrovaných elektrod je přiváděno napětí, jenž prochází skrze vodivou membránu spojenou se středem zdroje. Výrobce v reproduktoru použil kvarteto zesilovačů třídy D, díky čemuž výrazně eliminoval výskyt odpadního tepla.

BenQ_treVolo_black_front45

Mezi největší výhody elektrostatických měničů patří oboustranné šíření audio vln, velké vyzařovací plochy membrány a naprosto čistý přednes se skvělou dynamikou přirozeného zvuku. Mezi negativa technologie můžeme zařadit nižší úroveň maximální hlasitosti, která je zhruba o čtvrtinu nižší, než v případě srovnatelných dynamických měničů. Výkon reproduktoru s přehledem vystačí na ozvučení středně velké místnosti. Bez většího ostychu ho lze využít například při grilování na zahradě či posezení na venkovní terase. Po prvních minutách poslechu jsme byli doslova fascinování kvalitou. Mezi mé oblíbené žánry patří elektronická hudba a v tomto případě jsem se dočkal skvělého zážitku. BenQ treVolo vyniká fantasticky přesným přednesem bez jakýchkoliv náznaků deformace a to ani při maximální zátěži.

BenQ_treVolo_black_top_1_unfold

Chytře navržená konstrukce dává vyniknout prostorovému zvuku a proto se skvěle hodí pro sledování filmů na monitoru počítače či televizoru. Integrovaný Li-Ion akumulátor vystačí na výrobcem deklarovaných dvanáct hodin provozu. K napájení slouží přiložený adaptér – k úplnému nabití v našem případě došlo po zhruba třech hodinách.

https://www.youtube.com/watch?v=GCFVbOpZzng&feature=youtu.be

Svou oblíbenou hudbu můžete do reproduktoru posílat hned několika způsoby. Nejčastěji budete volit bezdrátový přenos skrze technologii Bluetooth ve verzi 4.1 s podporou kodeku aptX. Další variantou je připojení externího disku do microUSB konektoru. Za samozřejmost pak můžeme považovat linkový vstup, ovšem s ohledem na funkci bezdrátového přenosu si troufáme tvrdit, že ho využijete pouze ve výjimečných případech. Stejně jako konkurenční kousky i BenQ treVolo disponuje integrovaným mikrofonem s funkcí potlačení šumu pro hlasové hovory.

_MG_7836

K ovládání slouží pětice tlačítek – dvě pro regulaci hlasitosti, dvě pro příjem a ukončení hovoru a hlavní vypínač s efektním podsvícením. Na zadní straně se pak ukrývá poslední tlačítko pro aktivaci Bluetooth modulu. Všechny hlavní funkce můžete ovládat z mobilní aplikace dostupné pro operační systémy iOS a Android.

_MG_7830

Nemalý podíl na výsledné kvalitě zvuku má DSP procesor a technologie TrueSound, která dokáže detekovat soubory s nižším datovým tokem a vylepšit u nich detaily ve vysokých rozsazích audio spektra. Pokud tedy patříte mezi příznivce streamovacích služeb typu Spotify či Google Music, rozhodně tuto příjemnou funkci oceníte. Příjemným bonusem je ekvalizér s třemi přednastavenými režimy – osobně se mi však nejvíce osvědčil výchozí stav, kdy hudba zněla nejpřirozeněji.

BenQ_treVolo_03

BenQ treVolo příjemně osvěžilo aktuální nabídku bezdrátových reproduktorů. Výrobci skláníme hlubokou poklonu za neotřelý a především funkční design, který mezi konkurencí působí jako zjevení. Kombinace elektrostatických a dynamických reproduktorů z něj činí naprostý unikát ve své třídě. Kvalita výstupu je bez nadsázky špičková a bez jakýchkoliv skrupulí snese srovnání s mnohem dražšími modely od zaběhlých značek. Za částku 7990 Kč získáte bezdrátovou reprosoustavu, která nadchne nejen běžné uživatele, ale i náročnější audiofily.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Zkouseli ste ho porovnat i s jinyma reprakama? Skutecne se hodi na pripojeni k pocitaci a poslouchani muziky? Jinak diky za pekny test.

    1. Dobrý den,
      Zkoušeli jsme reproduktor porovnat pouze s Bose Soundlink mini. Bylo znát, že Bose má něco málo vyšší hlasitost (zhruba o čtvrtinu), ovšem na úkor citelného zkreslení zvuku. BenQ treVolo hraje naprosto čistě i při maximální hlasitosti (viz. recenze) a celkový přednes je minimálně o třídu výš. K počítači se rozhodně hodí, sám jsem ho tak několik dní používal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button