NovinkyRecenze

První dojmy z iPhone 7 Plus Jet Black: Temný rytíř ve známém hávu

iphone_7_plus_jetblack2

Apple letos tradičně představil další generaci svého smartphonu, který je v mnoha ohledech kontroverzní a mezi uživateli právem budí rozličné emoce. Zatímco část komunity považuje iPhone 7 a iPhone 7 Plus za adekvátního nástupce loňských modelů, druhá strana barikády neskrývá své pohoršení z nedostatku inovací. Než vám naservírujeme plnotučnou recenzi a videopohled, můžete si přečíst naše první dojmy po pár dnech testování.

Design

Za poslední roky jsme si zvykli na dvouletý cyklus, který přinášel od základů přepracovaný design. Letošní rok je v tomto směru jiný. Nový iPhone 7/Plus staví na základech dva roky starého modelu iPhone 6/Plus. Mezi nejzásadnější změny patří přepracovaný systém anténních modulů. Pruhy umožňující přístup signálu se nově přestěhovaly k okrajům smartphonu, kde tolik nenarušují celistvost zadní strany.

iphone_7_plus_jetblack6

Pokud vedle sebe položíte poslední tři generace jablečných smartphonů, jen s velkými obtížemi poznáte rozdíl. Za největší konstrukční nedostatek považuji nezvykle tlusté rámečky kolem displeje, které nejsou hodny roku 2016. Větší iPhone 7 Plus je jednoduše pořádný macek a je třeba se s tím smířit.

Další změna se týká dvou nových barev – černá a temně černá (Jet Black). Nám do redakce přistála exkluzivní Jet Black varianta, která je jedním slovem fantastická. Speciálně leštěný povrch je natolik lesklý, že nepoznáte, kde končí krycí sklo displeje a začíná hliníková konstrukce. Pocit z této varianty je naprosto odlišný od všech ostatních. Bohužel se velmi rychle upatlává a proto se nevyhnete častému leštění.

iphone_7_plus_jetblack3

Apple zároveň upozorňuje na náchylnost vůči škrábancům – tak už to u všech lesklých a černých věcí jednoduše bývá. Temně černá varianta tedy rozhodně není pro každého. Pokud nosíte telefon bez obalu a příliš nedbáte na šetrnou manipulaci, jděte do matně černé, která dává z praktického hlediska větší smysl. Jestliže ovšem toužíte po nejvíc sexy iPhonu v historii sáhněte po Jet Black a přijměte všechna rizika, která s tím jsou spojena.

Výkon

Rychlejší, výkonnější, úspornější – takový je nový procesor A10 Fusion v novém iPhone 7. Je ovšem vhodné dodat, že kdo vlastnil iPhone 6s Plus, rozdíl příliš nepozná. Reakce a odezvy systému jsou bleskurychlé a ani při maximálním vytížení nenarazíte na sebemenší zaváhání. Můžete se snažit sebevíc, nicméně iPhone 7 Plus bude za každých okolností disponovat dostatečnou rezervou, na jejíž limity nemáte při aktuálních možnostech šanci narazit.

iphone_7_plus_jetblack5

Technický popis čipsetu a princip fungování zde nemá cenu rozvádět (to si necháme až do recenze), stačí vědět, že jde o to nejlepší, co můžete v dnešní době dostat. Apple opět dokázal, že vývoj vlastního softwaru a hardwaru je jednou z jeho nejsilnější zbraní. Kdo touží po nejvýkonnějším smartphonu planety, koupí si iPhone 7 Plus. Tečka.

Fotoaparát

Apple se v případě fotoaparátu u iPhone 7 Plus odhodlal k poměrně netradičnímu řešení. Řeč je o duální optice, která mě příliš nepřesvědčila o své smysluplnosti. Tím nechci tvrdit, že iPhone 7 Plus podává špatné výsledky, nicméně od Applu bych čekal trochu víc.

iphone_7_plus_jetblack4

Za ideálních světelných podmínek můžete počítat s perfektními snímky a videm. Druhý objektiv supluje funkci optického zoomu a také dává možnost pořizovat fotografie s takzvaným bokeh efektem. Hrátky s hloubkou ostrosti jsou příjemným zpestřením, ale při bližším zkoumáním je okamžitě patrné, že jde o softwarové řešení, které má k dokonalosti hodně daleko.

Ukázka portrétového režimu (vlevo originál, vpravo efekt s rozostřeným pozadím)

Kdo stejně jako já očekával od iPhone 7 Plus razantní skok vpřed v oblasti mobilní fotografie, bude zklamán. Možná je to způsobeno pouze mou zhýčkaností a přehnanými očekáváními, které se Applu nepodařilo naplnit. Přesto je fotoaparát jedním slovem výborný a snese ty nejpřísnější kritéria.

Takto iPhone 7 Plus fotí za ideální světelných podmínek (vlevo širokoúhlý objektiv, vpravo “teleobjektiv”)

Výdrž

Smartphone vnímám jako osobní počítač, který používám velmi intenzivně. S velkým povděkem jsem proto kvitoval navýšení kapacity akumulátoru z původních 2750 mAh na 2900 mAh. V kombinaci s úspornějším čipsetem se lze bez větších problémů dostat na dvoudenní výdrž. Pokud ovšem svůj iPhone ždímáte jako já, nic zásadního se nemění a nabíječku budete hledat každý večer. Rozhodně se tedy nedá hovořit o zásadním zlepšení, které by přineslo výraznější rozdíly.

Mezi další změny v letošní generaci iPhone 7 a iPhone 7 Plus patří voděodolná konstrukce, kterou považuji velmi příjemný bonus. Zvědavý jsem byl také na přepracované domovské tlačítko, která ztratilo svůj mechanický charakter. Výrobce se inspiroval u Retina MacBooku a homebutton nahradil dotykovou plochou. Pocit zpětné vazby obstarává nová generace modulu Taptic Engine.

iphone_7_plus_jetblack7

Zpočátku jsem měl obavy, které se však záhy rozplynuly jako pára nad hrncem. Ačkoli pocit ze stisknutí není stejný jako dříve, velmi rychle si zvyknete a přestanete vnímat skutečnost, že místo fyzického tlačítka mačkáte nepohyblivý senzor.

iphone_7_plus_jetblack1

Po několika dnech s iPhone 7 Plus můžu směle prohlásit, že Apple opět dostál svého jména a naservíroval nám kvalitní kus hardwaru. Co na tom, že nemá 3,5mm audio konektor, sám si nepamatuji, kdy jsem naposled použil drátová sluchátka. Chtě nechtě jsme čím dál blíže bezdrátové éře a kdo jiný měl udělat ten první krok než Apple. Tento článek však berte jako lehký předkrm, po němž bude následovat plnohodnotná recenze, kterou tradičně doplníme o videopohled. Do diskuze pod článkem nám zatím můžete psát své vlastní zkušenosti či dotazy, na které vám rádi odpovíme.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. “nejsvíc sexy” vypadá naživo nenasvícený dost tragicky.. :-/ takže zase osvědčená stříbrno bílá, neb černý taky nic moc

  2. Jetblack vypada fajn ale jenom do ty doby nez se zacne pouzivat. Nazivo jsem videl v iWant a upatlana byla strasne.

  3. JetBlack se mi hodne libi ale z te nachylnosti vuci skrabancum se toho dost bojim. A kdyz uz si poridim takovou designovku, nechce se mi ji schovavat pod krytem.

  4. Co pořád máte s těmi “nezvykle tlustými rámečky” kolem displeje? Myslíte, že je problém, že displej nesahá po stranách až “za roh”, jako Samsungu S7 Edge? K čemu je to ve skutečnosti dobré? Nebo horní a dolní rámeček? V horním jsou skryté senzory, reproduktor sluchátka, přední kamera, to těžko bude pod displejem. A dole home button…

    1. Třeba k tomu, že S6 Edge + je stejně velkej jako iP 6 a 7. Vtip je v tom, že Samsung má o 0,2’ větší displej. Ty rámečky, no teda spíš rámy vypadaj archaicky a vůbec iP 7 vypadá už jak z minulýho století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button