Novinky

Vzkříšení AMD? Nové Procesory jsou poprvé od roku 2006 konkurenceschopné

Letošní rok se zatím drží ve znamení představování nových procesorů Ryzen od AMD. A nutno podotknout, že po dlouhých letech nezdaru kalifornské společnosti, jsou to konečně zase konkurence schopné kousky hardwaru. To mimo jiné potvrzuje také graf podílu nahraných měření v PassMarku. PassMark zahrnuje komplexní softwarové řešení pro měření výkonu počítačů. AMD v něm dokázalo Intelu sebrat celých 10,4 %. Jde tak o historicky největší procentuální nárůst od roku 2006. Tato čísla jsou určitě zajímavá, ale nijak neodráží informace o prodejích. Slouží spíše jako předpoklad pro zlepšení situace AMD na trhu.

Graf podílu nahraných měření procesorů AMD a Intel v PassMarku

Mikroprocesory Ryzen (prozatím představené řady 5 a 7) jsou vybaveny 14nm architekturou Zen a svým výkonem se řadí mezi nejvýkonnější CPU na trhu. Zaujmou například velkým počtem jader, otevřeným násobičem u všech variant, který umožňuje snadné přetaktování, nebo nízkou cenou. Zdá se tedy, že AMD nakročilo tím správným směrem a zákazníci z této situace mohou jen těžit. Zdravá konkurence je totiž potřeba. Intel se v posledních letech uchyluje k relativně laxnímu přístupu v představování nových procesorů a postupnému zdražování. A vlastně se mu nemůžeme divit, když do tohoto okamžiku byl prakticky jediným hráčem v tomto segmentu.

Zdroj

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button