Novinky

Vyrobit iPhone XS Max stojí 443 dolarů. Nejdražší je displej

Ziskovost je faktorem, který mohou soupeři Applu jenom závidět. I když hrubé odhady obvykle nepočítají s obrovskými náklady na vývoj samotných zařízení a softwaru, který si Apple na rozdíl od androidí konkurence také vyvíjí sám, umí společnost z Cupertina dosahovat vskutku pohádkových marží. Oblíbeným tématem po představení nových iPhonů tak vždy bývá rozbor nákladů na výrobu jednotlivých komponent, z nichž můžeme získat ucelený obrázek o výrobní ceně nového iPhonu.

Do analýzy výrobních nákladů se jako první pustila agentura Bloomberg, z jejíž závěrů vyplývá, že největšího profitu Apple dosahuje prodejem iPhonu XS Max s 512GB interním úložištěm. Příplatek oproti nejlevější verzi totiž činí 350 dolarů, zatímco výrobní náklady jsou v případě 512GB paměti vyšší jen o 132 dolarů.

Další vhled do nákladů na kompletaci nového iPhonu poskytnul web TechInsight, podle jehož výpočtů činí celkové náklady na výrobu iPhonu XS Max s 256GB úložištěm 443 dolarů (9 600 korun). Tato částka ukazuje, že Applu se v meziročním srovnání podařilo významnou měrou optimalizovat své náklady. Výrobní cena loňského modelu X s 64 GB interní paměti totiž byla jen o 50 dolarů nižší.

iPhone Xs Max byl trefou do černého. Jeho prodeje překonávají odhady

Nejdražší je obrazovka

Nejdražším dílem novinky je její obrazovka, jejíž cena činí 80 dolarů. Poměrně drahý je v poměru k celkovým nákladům také čip A12, který Apple nakupuje za 72 dolarů. Třetí nejnákladnější položkou je úložiště, jehož cena se samozřejmě mění v závislosti na verzi daného zařízení. Disk v provedení s 256 GB tak vyjde na 64 dolarů. Pětapadesát dolarů poté Apple musí vynaložit na pořízení šasi přístroje. Nezanedbatelnou položkou jsou na dodavatelskou seznamu také kamery, které vyjdou na 44 dolarů za celou sadu. Zbytek celkové částky představují náklady na další komponenty, balení, příslušenství a finální montáž.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button