Články

Vycházející hvězda, jehož spekulace se téměř nikdy nemýlí. Kdo je vlastně Jon Prosser?

Když přijde řada na spekulace týkající se chystaných produktů nebo služeb Applu, už roky je za nejspolehlivější zdroj informací považován tajemný asijský analytik Ming-Chi Kuo. Poslední dobou se ale zdá, že za téměř každým únikem informací z Applu stojí jistý Jon Prosser. Podle webu AppleTrack se legendární Ming-Chi Kuo činí ve svých predikcích úspěšností 77 procent, což rozhodně není špatné. Jon Prosser ovšem ve stejném měřítku spekuluje správně v 85,5 procentech případů. Prosser se tedy nenápadně a ve velmi krátkém čase stal nejspolehlivějším leakerem spekulací souvisejících s Applem. 

Zdroj: twitter/Jon Posser

Jen letos Jon Prosser správně předpověděl například příchod iPhonu SE, iPadu Pro i MacBooku Air. Leaker Apple obvykle dráždí skrze svůj twitterový účet. V popisku vsého účtu se chlubí tím, že jej blokuje dlouholetý marketingový šéf Apple Phil Schiller. V Cupertinu tak Prosser zřejmě oblíbenou postavou není. Kromě svého twitterového účtu je přesný leaker také hlavní tváří Youtube kanálu Front Tech Page. Na kanále, který odebírá téměř 300 tisíc lidí, pravidelně rozebírá technologické novinky. 

Jon Prosser své zdroje pečlivě chrání

Zdroj svých informací Jon Prosser samozřejmě neprozrazuje. Není ale složité si domyslet, že by mohl využívat některého zaměstnance Applu. Pravděpodobně má Prosser svých zdrojů několik. Ming-Chi Kuo se naopak díky svému původu spoléhá spíše na rozsáhlý a neuhlídatelný dodavatelský řetězec. Proto jeho informace nejsou vždy pravdivé. Ani dodavatelé totiž mnohdy komplexní obrázek o plánech Applu nemají. Je také s podivem, jak rychle hvězda Jona Prossera mezi fanoušky kalifornské společnosti vystoupala. Technologické magazíny jej začaly brát vážně prakticky až po zveřejnění plánů na uvedení nového iPhonu SE letos zkraje roku. 

iPhone 11 Pro

Jon Prosser v rozhovoru pro magazín Macworld prozradil, že si dává obrovský pozor na to, jaké informace sdílí. V sázce je totiž jeho reputace. “V posledním roce jsem se mimořádně soustředil na vlastní důvěryhodnost. Zároveň se ale snažím míchat zábavnou show společně se skutečnou žurnalistikou,” uvedl v rozhovoru o svém působení na internetu muž, z jehož jediného tweetu sepisují články i novináři The New York Times. Svou pečlivost dokládá tím, že bezhlavě nezveřejňuje každou informaci, která se k němu dostane. Před vypuštěním tweetu vždy stráví dny nad ověřováním získané informace z více zdrojů. Také proto jsou Posserovy predikce tak úspěšné. 

Ve svém rozhovoru se Prosser rozpovídal také o tom, jak nakládá se svými zdroji. Lidi, kteří za ním chodí s informacemi údajně neplatí a ani je prý nijak nevyhledává. Jen se je snaží maximálně chránit. To popsal například na komplikovaném postupu při pořizování fotky prototypu nabíječky AirPower. Aby se ujistil, že původ fotky nebude možné vystopovat, vyfotil prototyp přes FaceTime a jako výsledný snímek použil screenshot. 

První iMac s ARM procesorem je na cestě. Kdy můžeme očekávat jeho premiéru?

Apple umí vůči únikům informací postupovat velmi tvrdě. V roce 2007 se mu v právní bitvě podařilo zničit tehdy populární web Think Secret, který úniky zveřejňoval. V době sociálních sítí a nesmírně rychlého šíření novinek je už i Applu jasné, že podobná právní bitva by dnes už nedávala smysl. Proto mu nezbývá, než nejrůznější leakery tolerovat a zavádět maximální možná opatření v rámci firmy a dodavatelů, aby k únikům vůbec nedocházelo. Sám Prosser uznává, že jednou zašel až příliš daleko. V dubnu totiž na Twitteru zveřejnil interní dokument Applu.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button