Novinky

Vědci vynalezli elektronickou kůži, která se umí sama léčit a je recyklovatelná

Ve snaze udělat elektronické přístroje šetrnější k životními prostředí vytvořil tým výzkumníků elektronickou pokožku, která může být zcela recyklována. Vynález lze zjednodušeně popsat jako tenký film obsahující senzory pro měření tlaku, teploty, vlhkosti a proudění vzduchu. Elektronickou kůži se podařilo vytvořit za pomoci komerčně dostupných sloučenin smíchaných s nanočástečky stříbra. Jednou ze zajímavých vlastností je schopnost regenerace, kdy stačí do „rány“ přidat směs několika látek, které zapříčiní opětovné vytvoření vazeb mezi poškozenými díly.

Pokud například dojde k těžkému poškození či plánovanému ukončení životního cyklu, elektronickou kůži lze namočit do speciálního roztoku, který materiál rozpustí na malé molekuly – těžší nanočástice stříbra se následně ponoří na dno, odkud je lze opětovně použít. Celý proces recyklace přitom nezabere více než 30 minut při teplotě 60 stupňů Celsia.

Možnost recyklace je pro vědce zásadním bonusem. Na celém světě se totiž každý rok vyprodukuje ohromné množství elektronického odpadu, který je v drtivé většině případů nesmírně těžké dál zpracovat. Než se elektronická kůže dostane do komerčního prostředí, bude třeba vyřešit ještě několik nedokonalostí. Kromě přílišné měkkosti se jako největší problém jeví malá elasticita, což ovšem podle tvůrců nebude až taková překážka.

Čínská policie dostala speciální brýle na sledování lidí. Člověka umí rozpoznat za pouhých 100 milisekund

Cílem vědeckého týmu z amerického Colorada je elektronická kůže, která půjde snadno vyrábět v masovém měřítku. S implementací se potom počítá u nové generace protetik a robotů, kteří díky tomu získají smysly podobné těm, jakým disponuje lidská pokožka.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button