Novinky

Čínská policie dostala speciální brýle na sledování lidí. Člověka umí rozpoznat za pouhých 100 milisekund

Čínská policie získala nový nástroj pro boj s kriminalitou, který je jako vystřižený z posledních “bondovek”. Do výzbroje tamních příslušníků přibyly speciální sluneční brýle schopné rozpoznávání obličejů. Podle zpráv čínských médií jsou brýle aktuálně testovány na vlakových nádražích nově vznikající megapole v Zhengzhou, kde dohlíží na přípravy novoročních oslav. Čínský nový rok je totiž spjatý s masivní migrací obyvatel, během níž se policistům podařilo za pomoci zmíněných brýlí zadržet již sedm podezřelých a dalších 26 osob cestujících pod falešnou identitou.

Čínská vláda nalila za poslední roky obrovské investice do pokročilých technologií na sledování a vývoje umělé inteligence. Jeden z odhadů naznačuje, že do roku 2020 bude v zemi více než 600 milionů aktivních kamerových systémů, které dokážou jednotlivé osoby identifikovat na základě jejich obličeje či dokonce chůze. Zmíněné brýle lze tedy považovat pouze za první dílek, který zapadne do složité skládanky plné šmírovacích technik.

Podle zprávy webu The Wall Street Journal je pod vývojem brýlí podepsána čínská společnost LLVision, jejíž generální ředitel potvrdil spolupráci s policejními složkami na technologii, která by vyhovovala jejich specifickým potřebám. Brýle se ovládají prostřednictvím mobilní aplikace v připojeném smartphonu. Celé kombo vychází na přibližně na 14 tisíc korun bez doplňkového softwaru na rozpoznávání obličejů – za něj si výrobce účtuje blíže nespecifikovaný příplatek. Výrobce se mimo jiné pochlubil tím, že brýle dokážou identifikovat jedince z předem načtené databáze desítek tisíc osob za pouhých 100 milisekund. Zároveň však dodává, že přesnost se může lišit v důsledku okolního prostředí a dalších faktorů.

Možnosti využití a vůbec celková flexibilita podobného typu zařízení ovšem dělá vrásky advokátům z oblasti ochrany soukromí. Monitorovací technologie se totiž dostaly do nasazení bez odpovídajícího dohledu, což vládě poskytuje zcela nové pravomoci. V kontextu s čínskou politikou jde o nesmírně citlivé téma, které by rozhodně mělo být předmětem odborných debat.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button