Novinky

Vědci představili unikátní systém robotických kostek. Jednou by mohly zachraňovat lidské životy

Hledání způsobů, jak aplikovat principy robotiky v praxi, se jeví jako běh na nekončící trati. S tím, jak akceleruje vývoj technologií se zároveň objevují nové a nové možnosti. Příkladem za všechny je parta vědců z MIT, kteří se pochlubili robotickou platformou, kterou nazývají M-Blocks 2.0.

M-Blocks 2.0 si lze představit jako kostky, které se dokážou samy pohybovat a dokonce vytvářet nejrůznější formace. Uvnitř každé kostky se nachází poměrně sofistikovaný pohonný systém s integrovaným setrvačníkem. Nedílnou součástí jsou také magnety, které pomáhají k vzájemné fixaci.

Při shlédnutí videa je úžasné pozorovat, jakým stylem se dokáží robotické kostky pohybovat a shlukovat do nejrůznějších tvarů a formací. Pokud vás pohled na M-Blocks spíše děsí, můžete být alespoň zatím v klidu. Vývoj robotických kostek se stále nachází v rané fázi vývoje. Až se podaří odladit všechny dětské bolístky, tvůrci mají už téměř jasno v tom, jak by mohlo vypadat využití M-Blocks v praxi.

Vědci předpokládají, že roboty půjde integrovat do řady průmyslových odvětví, zdravotnictví či výrobních procesů. Na MIT si dokonce hrají s myšlenkou, že robotické kostky by mohly jednoho dne zachraňovat lidské životy během katastrof nejrůznějšího charakteru. Jeden ze scénářů by mohl vypadat  například takto: představte si hořící budovu, kde zmizelo schodiště. S finální verzí M-Blocks v potřebném měřítku by stačilo robotické kostky hodit na zem a sledovat, jak společným formováním vytvoří nové schody, které pomohou k záchraně lidí.

Aktuálně to zní možná šíleně, ale kdo ví… Třeba se jednou samohybné kostky opravdu stanou povinnou výbavou profesionálních hasičů, kteří je budou používat během záchranných operací.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button