Novinky

Umělá inteligence od Googlu dokáže odhalit rakovinu přesněji než člověk

Pracovníci Googlu ve spolupráci s nemocnicí Northwestern Medicine v Chicagu vytvořili unikátní software, který dokáže rakovinu odhalit dříve než zkušený radiolog. Umělá inteligence na základě zkoumání rentgenovách snímků určila národ o 5 procent přesněji než lékařští odborníci. Program, který inženýři Googlu společně s lékaři vytvořili, navíc rakovinu odhalil z jediného snímku. 

Radiologové se svými diagnózami dokázali programu vyrovnat pouze v případě, kdy měli možnost porovnat i předchozí rentgenové snímky. Umělá inteligence překonala lidské zkušenosti také v testu, kdy stroj a člověk dostali za úkol předvídat možnost vzniku rakoviny do dvou let od pořízení daného snímku. V tomto případě byl software úspěšnější o 9,5 procenta. 

Nezastavitelný Musk: příští týden vypustí první satelity pro svůj globální internet

Detaily o zajímavém experimentu byly zveřejněny v respektovaném vědeckém časopise Nature Medicine. Umělá inteligence na bázi takzvaného deep learning se rakovinu naučila rozpoznávat na základě 45 tisíc rentgenových snímků od 15 tisíc pacientů, u kterých se národ objevil do jednoho roku. Jednalo se o rakovinu plic, která je celosvětově jednou z nejběžnějších forem tohoto zhoubného onemocnění. Každoročně má na svědomí dva miliony životů. Preventivní screening však podle dat z roku 2015 zatím podstoupily pouze 2-4 procenta populace. 

Zdroj
VentureBeat
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close