Novinky

Nezastavitelný Musk: příští týden vypustí první satelity pro svůj globální internet

Podnikatel Elon Musk se netají svým smělým plánem poskytnout celému světu internet. Jistě, majitel společností jako je Tesla nebo SpaceX nosí v hlavě spousty nápadů, které na první pohled mohou vypadat bláznivě. Musk svým vizím ale očividně věří. V uplynulém týdnu totiž skrze SpaceX oznámil záměr vypustit prvních 60 z celkem 12 tisíc plánovaných satelitů, které planetu pokryjí internetem. 

Ambiciózní projekt nese název Starlink a ve srovnání s dnešní technologií optických kabelů by měl nabídnout až o 50 procent rychlejší přípojení. Starlink navíc levné připojení přinese do míst, která se dosud k internetu připojovala obtížně. Řeč je o odlehlých končinách, lodích nebo letadlech. První várku satelitů pro globální internetovou síť vynese na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 už příští týden. Kompletně by měla síť Starlink být dokončena v roce 2027. Celkový počet satelitů bude třikrát převyšovat počet těles, která na byla na oběžnou dráhu dosud vypuštěna. 

Doba létajících taxíků už klepe na dveře. Podívejte se na nejnovější prototyp Lilium Jet

Projekt je mimořádně nákladný. CEO firmy SpaceX odhaduje, že celá operace vyjde až na 10 miliard dolarů. Pokud však vše půjde podle plánu, snaha by se měla vyplatit. Musk totiž počítá s tím, že dostupný globální internet ročně vynese 30 až 50 miliard dolarů. Ani věčný snílek Elon Musk ovšem neočekává, že vynášení tisícovek satelitů bude bez komplikací. “Je v tom spousta nových technologií. Takže je dost možné, že některé z těch satelitů nebudou fungovat. Vlastně je pouze malá šance, že budou fungovat všechny,” přiznal Elon Musk. 

Zdroj
CNN

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. to je dobrej skokan do zdi… snad po nem zbude aspon neco az kompletne padne hubou na dno skrz svoje velke vizionarske myslenky. Ony by se dali realizovat, ale ne se stavajici kasickou. No a co se jeho netu tyce, doufam ze uz ma instalovany vratka pro FBI,CIA apod. kundy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button