Novinky

Umělá inteligence jako revoluce ve zdravotnictví. Kam vlastně jako lidstvo směřujeme?

Počítačová sféra zaznamenala za posledních 50 let obrovský vzestup. Už dávno to nejsou jen obrovské místnosti napěchované elektronkami. Miniaturizace značně pokročila a změť jedniček a nul dnes potkáváme na každém rohu. Ať už hovoříme o osobním počítači, nositelné elektronice nebo o všech zařízeních, která řídí dopravu všude na světě. S rostoucím výkonem dnešních procesorů pomalu a jistě přicházejí časy, kdy umělá inteligence nebude jen synonymem pro dobře zpracované sci-fi filmy.

Bude jednou náš mozek vypadat podobně?

Podle výkonného ředitele společnosti Apple, Jeffa Williamse, si budeme muset zvykat na zásahy počítačového rozumu čím dál častěji. A to i v těch nejsoukromějších oblastech jako je lidské zdraví. „Myslím, že zdravotnictví v ohledu chápaní počítačů jako takových je teď na jakémsi mrtvém bodě. Je zde obrovský potenciál ze strany umělé inteligence, která by doslova mohla změnit celý svět,“ řekl právě Jeff Williams v jednom rozhovoru při příležitosti oslav 30. výročí sériové výroby procesorů společnosti TSMC. A zřejmě ví, o čem mluví. Pod jeho dohledem vznikl například aplikační rámec CareKit nebo ResearchKit, který lékařům pomáhá se sbíráním dat v celosvětovém měřítku. Díky komplexnějším informacím tak lékařské poznatky, potažmo objevy mohou být značně zpřesněny a urychleny.

iPhone i Apple Watch pomáhají ke sběru komplexních dat, která lékařům z celého světa otevírají dříve nemyslitelné možnosti

Apple A11 Bionic: procesor, který má chytrost v krvi

Williams taktéž stál u zrodu Apple Watch, které díky snímači tepové frekvence a dalších aplikací dokáží odhalit určité zdravotní potíže svého majitele. Směr Applu potvrzují i všechny nové iPhony, které jsou vybaveny neuronovým procesorem A11 Bionic. Ten se v iPhonu X dokáže vypořádat se změnami v našem obličeji pomocí strojového učení v reálném čase. Potenciál umělé inteligence je bezesporu obrovský. Mají ale autoři čím dál chytřejších procesorů ponětí o nějaké „bezpečné hranici“ nebo skončíme jako lidstvo, které se nechalo vymýtit technologií?

Apple A11 Bionic: procesor, který má chytrost v krvi

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Kolik je autorovi let?
    Každý lidský jedinec by se měl ve škole učit, že od okamžiku zrození směřuje nevyhnutelně ke svému zániku. Pak by nekladl otázky jako hloupé zvíře.
    http://www.moravcik.info

    1. Dobrý den, děkuji za váš názor. Jako lidský jedinec jsem si samozřejmě vědom, že čas na tomto světě není nekonečný. Ale v článku popisuji lidstvo jako celek a to může na této či jiné planetě přežívat jak dlouho bude schopno. Vše záleží na okolních podmínkách a hlavně na nás samotných, jak se k možnosti naší budoucnosti postavíme. V podstatě jsem ale jen nakousl téma, prostřednictvím něhož se zamýšlím nad možnosti vymření lidské populace v důsledku umělé inteligence. Je totiž více než pravděpodobné, že soužití dnešního člověka se stroji na vyšším rozumovém stupni by nefungovalo. Zkrátka, bylo by škoda přijít o tisíce let evoluce jen kvůli umělé inteligenci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button