Novinky

TSMC v letošním roce zahájí výrobu 3nm procesoru. Kdy se ho dočkáme v prvních iPhonech?

TSMC je již několik let výhradním dodavatelem procesorů do iPhonu a jak se zdá, na svém privilegiu zatím nehodlá nic měnit. Podle nejnovějších zpráv chce totiž Taiwanská společnost už letos spustit 3 nm výrobní proces. Předpokládá se, že procesory vyrobeny touto technologií budou o 30 procent úspornější a o 15 procent výkonnější, než aktuální generace 5 nanometrových čipů.

Apple s novým procesorem A14 Bionic předběhl veškerou konkurenci

TSMC investuje do své výroby nemalé prostředky, což s sebou přináší obrovský pokrok během několika málo let. Pro srovnání, iPhone 7 z roku 2016 disponoval 16nm procesory, zatímco loňský iPhone 12, jako jeden z prvních smartphonů na světě, přišel už s 5 nanometrovou technologií. Generální ředitel TSMC – C.C. Wei v rozhovoru pro zpravodajský server Bloomberg upřesnil, že procesory vyrobeny novou 3nm technologií se v iPhonech objeví v roce 2023. Pokud se tedy Apple i nadále bude držet svého označení, ponesou tyto čipy s největší pravděpodobností název Apple A17 Bionic.

Wei dále uvedl, že TSMC plánuje postavit zbrusu novou továrnu v Arizoně. Tam by od roku 2024 měl probíhat další vývoj a následná produkce nejnovějších křemíkových polovodičů. Kapitálové výdaje TSMC za minulý rok činily cca 17,2 miliard dolarů. V roce 2021 se očekává částka v rozmezí cca 25 – 28 miliard amerických dolarů. Nemusíme být žádní velcí odborníci aby nám bylo jasné, že většina z těchto prostředků jde právě na vývoj nejnovějšího výrobního procesu.

Zdroj
DigiTimes

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button