Novinky

TSMC se připravují na výrobu 3nm a 4nm čipů. Kdy a v čem se jich dočkáme?

Před rokem Apple představil svůj vlastní ARM čipset a slíbil, že do dvou let plánují zcela přejít na svoje vlastní procesory. V listopadu jsme se dočkali prvního ARM čipsetu z dílen kalifornského giganta. Od listopadu už uběhla nějaká doba a Apple s čipsetem M1 rozhodně nekončí. Před několika měsíci jsme se dočkali zbrusu nového iPadu Pro do kterého také umístil, již zmíněný čipset Apple M1. 

Dle posledních zpráv se Tchajwanská společnost TSCM připravuje na výrobu ještě úspornějšího a výkonnějšího čipsetu, který bude založený na 3 nanometrové architektuře. 

O něco dříve ale TSCM začne masově vyrábět 4nm čipset, který by se zanedlouho mohl objevit v připravovaných Macích. O produkci 4nm čipsetu se ví už delší dobu. Před nedávnem si ale Apple u svého dodavatele objednal další produkci. Jedná se o A15 čip, který bude osazen v novém iPhonu 13. Zpráva uvádí, že by A15 měl zakládat na „vylepšené 5nm technologii“.

Ve zprávě se poté nachází více informací o 3nm verzi, která by měla být o 15 % rychlejší než jeho předchůdce a o 30 % energeticky úspornější. Do masové výroby by se měl dostat příští rok. Technologie N3 by měla být dle TSMC jednou z nejvyspělejších ve světě.

3nm a 4nm čipsety by měly přijít příští rok a 5 nm A15 se objeví v zářijovém představení nových iPhonů.

A co vy? Jste zvědavi na výkon 4 nm a 3 nm architektur? Dejte nám vědět do diskuze.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button