Novinky

Trumpova pojistka pro další období v Bílém domě? Chce po 45 letech dostat lidskou posádku na Měsíc

Před plánovaným přistáním na Marsu, na které už se NASA několik let připravuje, plánuje americká kosmická agentura ještě jednu zastávku. Po více, než čtyřech desetiletích by měla svou stopu na povrch měsíce opět otisknout lidská noha. Oznámil to americký viceprezident Mike Pence v rámci své svého projevu během jednání kosmické rady.

Potvrdil tím dřívější spekulace, které naznačovaly, že Trumpova administrativa bude usilovat o obnovení misí na měsíc s lidskou posádkou. Prostořeký prezident by také na povrchu našeho přirozeného satelitu rád viděl trvale osídlenou stanici. Podobné plány měl i poslední předchozí republikánský prezident Bush mladší. Líbivým plánům ovšem vystavil stopku nastupující demokrat Obama, který se chtěl zaměřit spíše na objevování Marsu.

Otázkou je, co by další lidská posádka na Měsíci přinesla. Po několika misích Apollo a desetiletích zkoumání našeho nejbližšího vesmírného tělesa už toho moc na zkoumání nezbývá. Největší přínos by tak online přenos z výletu na měsíc ve 21. století představoval pro samotného Donalda Trumpa, jemuž by argument, že vrátil Američany na měsíc vynesl podstatné politické body důležité pro kandidaturu do dalšího volebního období.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

6 Komentáře

 1. A k čemu to bude? Bude to stát miliardy a obyčejní lidé z toho nic nebudou mít. Jó, kdyby to mělo umožnit zabezpečení země před nějakými tělesy z vesmíru nebo hlubším studiem země, tak prosím, ale tady jde zase o propagandu systému.

  1. No – na kupříkladu raketová artillerie připravená na měsíci k tomu jít proti nějakému asteroidu by byla výrazně akceschopnější…

   na odlet z měsíce stačil minimotor na návratové části lunárního modulu… na to střílet po asteroidu ze země by jsme potřebovali stavět rakety které by museli bojovat s gravitací země.

  2. Vy mluvíte, jako byste to platil ze svého. Kritika Čechů by se spíš měla soustředit na tu slavnou D1, to je taková česká Cheopsova pyramida, třicet let trvající drama přímých vstupů televizních stanic a nic.

 2. Měsíc a Země, jako vesmírná tělesa, se píší s velkými počátečnimi písmeny…měsíc s malým “m” je časový úsek, resp. 1/12 roku… to jen pro zajímavost pro budoucího novináře…
  Jinak problém bude někde jinde a otázka je, pročpak už tam dávno nebyli jiní nebo sami “tomíci” znovu? Pokud tam tedy vůbec byli. Tuším, že celý problém je jinde a v něčem jiném. Techniku a zdroje na to máme již dávno, abychom tam měli třebas i základnu, ale stále nic…čím to asi bude?

  1. Je to drahé. 1 minuta na měsíci u mise Apollo 17 stálá cca 1 milion dolarů v tehdejší době (1972). Dalším faktorem se stal pokles zájmu široké veřejnosti..

 3. Otazka…Jak se da dostat na mesis ci do kosmu s konvencim motorem a zemskou pritazlivosti?U letadel je to vzduch-vztlak.|Cim vyse tim ridci vzduch…o co se opiraji motory? Jak manevrovat ve vzduchoprazdnu?Proc nikde nemohu najit on-line prenos z druzice v kosmu kdyz jich je tam x?Kamera za par dolaru by nemelo byt problem…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button