Recenze

Recenze Powerline TP-Link TL-PA7010P: dostaňte rychlý internet kamkoli přes elektrickou zásuvku

Mít doma kvalitní síť se pomalu a jistě stává nutností, bez níž se neobejde žádná moderní domácnost. K internetu připojujeme čím dál více zařízení, jejichž nároky na konektivitu neustále rostou. Velmi pěkným příkladem jsou chytré televizory, které vyžadují stabilní připojení k internetu. Využít sice můžete Wi-Fi, ovšem pokud hodláte například streamovat obsah ve 4K rozlišení či přehrávat filmy z domácího NAS úložiště, připojení po kabelu je mnohem lepší.

Co ovšem dělat, když vedle zásuvky nemáte také ethernetovou přípojku? Řešení je poměrně snadné a jmenuje se Powerline. My jsme si tentokrát proklepli model TP-Link TL-PA7010P s průchozí zásuvkou.

Dvě kouzelné krabičky

Celé kouzlo Powerline adaptérů spočívá v tom, že je lze používat všude, kde máte elektrické rozvody. Jediným elementem ovlivňující jejich fungování, je kvalita domácích rozvodů elektřiny. Čas od času se může objevit také rušení od některých spotřebičů. To ale ponechme na chvíli stranou a zaměřme se na testovaný TP-Link TL-PA7010P.

Prodejní balení obsahuje dva adaptéry s průchozí zásuvkou. Po konstrukční stránce jde o malé krabičky, které se připojují do klasické zásuvky. Horní polovina plastového krytu je opatřena perforací pro lepší odvádění přebytečného tepla.

Rozebírat design zde není zcela na místě, ovšem i tak se sluší zmínit, že jde o poměrně elegantní zařízení, které nepůsobí nikterak rušivým dojmem. Ethernetový konektor se u obou adaptérů nachází na horní straně, na pravém boku se pak ukrývá párovací tlačítko a trojice stavových diod.

Zapojení: jednodušší to být už nemůže

Jestli TP-Link TL-PA7010P někde opravdu exceluje, je to jednoznačně zapojení a konfigurace. V praxi stačilo, abych zapojil první adaptér do zásuvky a propojil s routerem. Druhý adaptér jsem pak zapojil do zásuvky v obýváku a k němu následně i televizor. Spárování proběhlo automaticky a zabralo pouze pár vteřin. Jednodušší to být už vážně nemůže. Párování je možné vyvolat také ručně za pomoci tlačítka na boku, ovšem během testování jsem to ani jednou nepotřeboval.

Výrobce se chlubí rychlostí přenosu až 1000 Mb/s, což zní na první pohled velmi pěkně. V praxi jsem se ovšem nedostal více jak nad 800 Mb/s, což stále považuji za více než slušný výsledek. Zde je ale nutné také dodat, že do hry vstupuje celá řada proměnných.

Recenze TP-Link Deco M5: nejefektivnější způsob, jak na kvalitní Wi-Fi do celého domu

Rychlost může ovlivňovat kvalita rozvodů ve zdi, do ní připojené spotřebiče a samozřejmě i vzdálenost, v jaké jsou oba adaptéry od sebe připojeny. Doporučované maximum je 250 až 300 metrů. Pokud tedy bydlíte ve starém domě, adaptéry budou od sebe daleko a do sítě bude zapojeno značné množství spotřebičů, finální rychlost může být na hony vzdálená tomu, co se dočtete na krabici.

S TP-Link TL-PA7010 o zásuvku nepřijdete

Za velkou výhodu TP-Link TL-PA7010P považuji integrovanou síťovou průchodku, kterou můžete používat jako klasickou zásuvku (výkon až 16A). Po zapojení adaptéru tak nepřijdete o zásuvku, což u ostatních Powerline systémů není samozřejmostí. Dalším benefitem je integrovaný filtr, který pomáhá eliminovat signální šum, jenž by mohl mít negativní vliv na fungování spotřebičů a datového přenosu. Výrobce se také chlubí patentovaným režimem úspory energie. Ten funguje tak, že když adaptéry nejsou vytíženy, přepnou se do úsporného režimu, čímž sníží svou spotřebu až o 85 procent.

Závěrečné hodnocení: tady není co řešit

TP-Link TL-PA7010P je skvělým řešením pro všechny, co chtějí u sebe doma rozšířit svou síť a získat maximální rychlost bez nutnosti sekání do zdí. Ocenit musím především snadnou instalaci, kterou zvládne opravdu každý. Líbila se mi také průchozí zásuvka a automatické snížení spotřeby v momentě, kdy není „Powerlajna“ aktivní. Bát se přitom nemusíte ani o bezpečnost, ta je totiž řešena 128bitovým šifrováním (AES).

Jedinou výtku mám de facto ke konstrukci adaptérů, kterou bych si dokázal představit o něco subtilnější. Adaptéry Powerline jsou velmi šikovnou záležitostí, s níž lze velmi snadno vyřešit celou řadu zapeklitých situací s domácí sítí. Potřebujete dostat internet do sklepa, k televizi či počítači ve vedlejší místnosti? S Powerline TP-Link TL-PA7010P to zvládnete tou nejelegantnější možnou cestou.

TP-Link TL-PA7010P KIT

7.8

Zpracování

7.5/10

Design

6.5/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • snadná instalace
  • průchozí zásuvka
  • automatický úsporný režim

Mínusy

  • adaptéry by mohly být o něco menší
  • u starších rozvodů nemusí fungovat dle očekávání

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button