Recenze

Recenze TP-Link Deco M5: nejefektivnější způsob, jak na kvalitní Wi-Fi do celého domu

Pokrýt celou domácnost kvalitním Wi-Fi signálem může být někdy pěkně tvrdým oříškem. Obvykle to začíná s hledáním ideálního místa pro router, který pak ve finále stejně nedosáhne do všech zákoutí domu. Možným východiskem je dokoupení opakovače signálu (Wi-Fi repeater), který však citelně sníží rychlost připojení a může způsobit nepříjemnosti v bezdrátové komunikaci uvnitř sítě.

Jediným a skutečně funkčním řešením jsou Mesh Wi-Fi systémy, kam spadá i námi testovaný model TP-LINK Deco M5. Mesh systémy jsou myšleny sady síťových prvků, kdy žádný není nadřazen druhému a v praxi se chovají jako jeden celek. Zpravidla se jedná o jeden hlavní vysílač, k němuž je možné připojit další a tím rozšířit pokrytí. Výsledkem je jednotná síť se shodným SSID, kterou si zvládne vytvořit i běžný uživatel pouze s pomocí chytrého telefonu.

Design a zpracování: nenápadná elegance

TP-LINK Deco M5 je standardně dodáván v balení, kde naleznete trojici satelitů. K nim výrobce dodává stejný počet napájecích adaptérů a ethernetový kabel. Satelity mají kruhový tvar, který zdobí zajímavý prolis na horní straně a indikační dioda. Hodnotit design routeru je poněkud druhořadé, ovšem v tomto případě si to zaslouží výjimku. Při pohledu na Deco je evidentní, že výrobce se snažil, aby zařízení při umístění do interiéru co nejlépe zapadlo.

Po konstrukční stránce jde o velmi pěkně zpracovaný kus hardwaru s minimem rušivých prvků. Pouze na zadní straně každého Deca najdete dvojici LAN portů a zdířku pro napájení. Zmínit si zaslouží také příjemná povrchová úprava Soft Touch, která pouze podtrhuje prémiový pocit z produktu.

První spuštění a nastavení sítě: jednoduší to být snad ani nemůže

Klíčem k úspěchu každého produktu je jeho snadné ovládání, což TP-LINK Deco M5 splňuje na jedničku s hvězdičkou. V praxi si totiž vystačíte pouze s mobilní telefonem a aplikací TP-Link Deco, kterou si zdarma stáhnete z App Store. Po jejím spuštění stačí vybrat pouze model routeru a postupovat dle pokynů na displeji. Upřímně si troufám tvrdit, že jde o blbuvzdorné řešení, s nímž si poradí naprosto každý bez rozdílu věku a znalostí.

Ve zkratce to funguje tak, že první Deco zapojíte do zásuvky a připojíte k němu LAN kabel od internetu. Tím definujete hlavní satelit, k němuž následně připojíte zbylé dva. K tomu je nutné mít na mobilu zapnuté Bluetooth a mobilní aplikaci. Celý autorizační proces probíhá tak, že počkáte až Deco naběhne a rozbliká se modrá dioda. Potvrzením na mobilu dojde ke spárování s hlavním satelitem a tím je hotovo. Na vás v podstatě zbývá jediné, vybrat pro satelit ideální místo. Jedinou pihou na kráse tak zůstává absence češtiny v rozhraní aplikace. Na druhou stranu se sluší dodat, průvodce nastavením je doplněn o infografiku, kterou zvládne pochopit i malé dítě.

Velmi mile mě překvapilo, jak velký dosah má každý satelit. Uvnitř každého Deca se totiž nachází čtyři integrované antény, které hravě „prosvítí“ zděné příčky a signál dokážou poslat i mimo podlaží. Tři jednotky Deco M5 zvládnou ve finále pokrýt až 510 metrů čtverečních, což je více než dostatečná plocha pro většinu domácností.

Mobilní aplikace: běžného uživatele nadchne, náročnějšího neurazí

Routeru TP-Link Deco M5 se často vytýká, že mobilní aplikace nenabízí dostatečně široké možnosti nastavení. Zde si je ovšem třeba uvědomit zaměření produktu, který cílí primárně uživatele, co nechtějí nic složitě nastavovat. Pokud patříte mezi geeky, co se dokážou hodiny ukájet na rozsahem sítě či směrování portů na konkrétní zařízení, raději se poohlédněte jinde. Přesto si troufám tvrdit, že Deco M5 uspokojí širokou veřejnost a na své si přijde i náročnější část publika.

TP-Link Deco M5 nabízí nativní podporu hlasového asistenta Alexa a IFTTT

Vypíchnout si zaslouží například rodičovská kontrola, která umožňuje nastavit limity pro přístup k internetu či zakázat konkrétní webové adresy pro dané zařízení. Zmínit lze také integrované měření rychlosti či antivirus od Trendmicro, který analyzuje provoz sítě a chrání ji před vnějšími útoky. Užitečnou funkcí je možnost aktivace nočního režimu, který v nastaveném čase vypne indikační diody. To se hodí například v situacích, kdy máte satelit umístěn na očích a nechcete, aby vás v noci rušilo jeho (byť decentní) svícení. Příjemným bonusem jsou také měsíční reporty, které vás srozumitelně informují o využití sítě.

Praktické zkušenosti: nepochopíte, jak jste bez toho mohli žít

TP-Link Deco M5 jsem testoval v bytě o výměře 150 metrů čtverečních, kde dokázal hravě pokrýt každý kout. Signál byl navíc dostupný také v dalším patře a na části zahrady. Co se týče stability, tak vše bylo v naprostém pořádku a předávání zařízení mezi jednotlivými satelity bylo absolutně plynulé. Výrobcem udávanou maximální rychlost (až 1267 Mbit/s) jsem v praxi ověřit nemohl, ale troufám si tvrdit, že jediným mantinelem bude vaše internetové připojení.

K Deco M5 lze připojit až 100 zařízení, což mi zpočátku připadlo přehnané. Pak jsem si ovšem uvědomil, kolik mám doma „krabiček“ komunikujících přes internet. Začíná to televizí, pokračuje přes termostat, meteostanici a končí vysavačem. Když k tomu připočtu počítače, mobily a občasné návštěvy přátel, rychle jsem si uvědomil, že limitu se není vůbec těžké přiblížit. Ze všeho nejvíc však oceňuji rychlou instalaci, která vám včetně rozbalení krabice nezabere více než hodinu.

Verdikt: chyby se hledají jen velmi těžko

Wi-Fi Mesh systémy nepatří zrovna mezi nejlevnější příslušenství, ovšem jejich přínos je naprosto bez diskuze. V případě TP-Link Deco M5 jde přitom o jedno z nejdostupnějších řešení, které nabízí velmi slušný poměr ceny a kvality. Mezi hlavní klady patří snadná konfigurace a řada užitečných funkcí v podobě rodičovského nastavení či integrovaná antivirová kontrola.

Pro ještě větší dosah pokrytí lze přikoupit další samostatné satelity

Opomenout nelze ani nenápadný design, který skvěle zapadne do každého interiéru. Pokud tedy hledáte efektní způsob, jak svůj příbytek pokrýt kvalitním Wi-Fi signálem, Deco M5 by neměl uniknout vaší pozornosti. Nejen že za své peníze dostanete kvalitně odvedený kus hardwaru, ale odpadne vám především řada starostí s nekvalitním připojením, které je v současné době naprosto klíčové.

TP-Link Deco M5

8.3

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Uživatelský zážitek

9.5/10

Cena

6.5/10

Plusy

  • nenápadný design
  • snadná instalace
  • výborné pokrytí Wi-Fi signálem
  • možnost připojit až 100 zařízení
  • přehledná mobilní aplikace

Mínusy

  • aplikace nepodporuje češtinu
  • cena by mohla být ještě o něco nižší

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. cekal bych nejake podobne zarizeni nebo aspon FW patch na produkty Mikrotik, ktere troufam si rici stale maji jedny z tech lepsich wifi casti co je k mani obecne mezi wifi routery. Stabilita a funkce RoS a ficurina MESH ve snadnem podani jako u techto TPlinku by bodla mnoha lidem…

    1. u mikrotiku se to resi pres CAPsMAN, ale predani klienta mezi AP neni vzdy bezproblemove a nastaveni rozhodne neni takto primocare jak u TPlinku … ale za cenu jedne jednotky TPlinku si muzete poridit dve suprove (AC Gbit) mikrotiky, nebo šest obyčejnských “N 100mbit”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button