Novinky

Tim Cook dostane 2,6 miliardy korun jako odměnu za dobré hospodaření Applu

Tim Cook má důvod slavit. Z úspěchů firmy, kterou vede, má totiž i osobní prospěch. Akcionáři šéfa Applu za dobré hospodářské výsledky odměnili 560 tisíci kusy akcií Applu, jejichž celková hodnota dosahuje 120 milionů dolarů (2,6 miliardy korun). Nový příděl akcií zdvojnásobí celkovou hodnotu podílů, které Tim Cook do současné doby získal. Celkem tak bude disponovat milionem kusů akcií. Tučnou odměnu si Tim Cook vysloužil z části za dobrou hospodářskou kondici firmy a z části také za vynikající výsledky na burze, kde společnost Apple dosahuje lepších výsledků než dvě třetiny zbývajících firem v rámci indexu S&P 500 hodnotícího kondici 500 největších amerických společností.

Investory může těšit zejména fakt, že se Apple nedávno stal vůbec první technologickou společností, jejíž celková tržní kapitalizace přesáhla jeden bilion dolarů. V minulosti tohoto milníku jen na velmi krátkou dobu dosáhla jedna čínská ropná společnost. Apple však valuaci nad bilionem dolarů drží už několik týdnů a dá se předpokládat, že po zářiové premiéře nových zařízení hodnota akcií ještě stoupne. Od srpna roku 2015 se akcie Applu zhodnotily o 119 procent, což je více než 80 procent firem v rámci indexu S&P 500.

TSMC se o svou budoucnost bát nemusí. Nadále bude výhradním dodavatelem procesorů pro iPhony

Část peněz putuje charitám

Odměny v podobě akciových podílů dostává Tim Cook pravidelně každý rok v závislosti na kondici společnosti. Nejnověji nabyté akcie bude Cook dostávat postupně v průběhu následujících třech let a to jen za předpokladu, že společnost i nadále povede. I bez tohoto bonusu jsou však odměny Tima Cooka pohádkové. Jen za loňský rok si vysloužil mzdu ve výši 3 milionů dolarů, ke kterým přidal ještě dalších 9 milionů na bonusech. V přepočtu si tak za rok vydělal asi 2,2 miliardy korun.

Podle agentury Bloomberg dosahuje Cookovo celkové mění hodnoty 700 milionů dolarů (15 miliard korun). Zápis u komise dohlížející na obchod s cennými papíry však odhalil, že Cook minulý týden daroval 23 215 akcií na charitu, což odpovídá 5 milionům dolarů. Šéf Applu se však před několika lety nechal slyšet, že plánuje veškeré své jmění darovat na dobročinné účely. Nejdřív ale chce, aby jeho synovec dostudoval.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button