Novinky

Tim Cook o soukromí a svobodě projevu: Lidé chtějí námi editovaný obsah

Tim Cook patří mezi osobnosti, které rozhovory poskytují novinářům celkem ochotně. Šéf Applu se navíc nemá ve zvyku příliš opakovat a rozhovory s ním tak vždy nabízí nové informace a pohledy této vlivné postavy technologického světa. Naposledy se Cook rozpovídal pro pořad VICE News Tonight, který běží na kanále HBO. Zde s redaktorkou Elle Reeve probral například problematiku soukromí nebo smazání videí konspirátora Alexe Jonese.

Nejprve dvojice hovořila o dnes tolik diskutované oblasti soukromí na internetu. Podle Tima Cooka se jedná o téma, které je pro 21. století možná tím vůbec nejdůležitějším a to zejména ve smyslu ochrany dat jednotlivých uživatelů. Samotný Apple totiž údajně není přesvědčený o tom, že dostatek osobních dat dělá jeho služby lepšími. Z toho se dá usoudit, že Apple se vydává jiným směrem než například Facebook, který sbírání osobních dat svých uživatel postavil do středu svých zájmů. Applu jde naopak o to, aby o svém zákazníkovi ukládal co nejmenší množství informací. Dále se společnost podle svého šéfa stará o to, aby tato data nebyla identifikovatelná. V této souvislosti Cook uvedl, že zdravá míra regulace je v oblasti nakládání s daty spíše vítaná.

Nechali jsme vyrůst nebezpečné molochy, říká zakladatel internetu a připravuje další generaci

Alex Jones vystupoval za hranou

Řeč přišla také na kontroverzního pravicového radikála Alexe Jonese, jehož pořady plné konspiračních teorií a nenávisti vůči jiným etnickým a náboženským skupinám byly dostupné také skrze služby Applu. Podle Cooka odstranění tohoto obsahu ukazuje, jak je na podobných platformách důležitý lidský prvek. Editoři totiž dokáží posoudit, které pořady už jsou zkrátka za hranou a nemohou se schovávat za argumenty volající po neomezené svobodě projevu. Tim však zdůraznil, že podobné zásahy rozhodně nemají za cíl stranit některému z politických směrů. To šéf Applu dokládá tvrzením, že autoři na iTunes a dalších službách Applu svůj obsah bez problému publikují a to bez ohledu na to, jaký politický směr zastávají.

Zdroj
MacRumors

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button