Novinky

Nechali jsme vyrůst nebezpečné molochy, říká zakladatel internetu a připravuje další generaci

Je možné, že o jméně Tim Berners-Lee jste ještě nikdy neslyšeli. Jedná se však o muže, který má zásadní podíl na podobě dnešního světa. Tim Berners-Lee je totiž považován za otce internetu. Konkrétně dal tento Brit světu službu s názvem “World Wide Web”. Tim ovšem nyní dospěl k závěru, že takřka tři desítky let po uvedení revoluční technologie už dozrál čas na změnu. V současnosti tak Berbers-Lee přemýšlí nad technologií, která by dnes využívanou formu internetu nahradila.

Řešením jsou podle dnes pětapadesátiletého Angličana decentralizované platofrmy na bázi blockchainu, na němž jsou dnes postaveny zejména virtuální měny jako je například Bitcoin nebo Ethereum. Tim Berners-Lee však věří, že blockchain toho zvládne mnohem více. Decentralizovaná povaha celosvětové informační sítě by totiž umožnila vyšší úroveň soukromí a bezpečí. Internet druhé generace by tak měl být férovější. Své vize publikoval otec internetu na blogovací platformě Medium. Zde také uvedl, že nová síť dostane jméno Solid.

Kontola dat na prvním místě

“Přes všechny nesporné výhody, které dnešní internet přináší, jsme v něm vytvořili místo také pro obrovskou nespravedlivost a rozštěpení, které vedou velmi silné síly, jež mají dost moci k protlačování vlastní agendy. Domnívám se, že právě nyní nastal kritický bod, kdy je změna k lepšímu možná – a nejspíše i nutná,” uvedl Tim Berners-Lee na blogu. Že dnešní pořádky v online světě mají své obrovské trhliny ostatně dokázal poslední datový únik z Facebooku, kdy se na veřejnost dostaly údaje až 50 milionů uživatelů. Berners-Lee proti velkým internetovým společnostem vystupuje často.

Otesánci Google a Facebook se vymkli kontrole. Úřady opožděně vymýšlejí způsoby, jak molochy regulovat

Zastává totiž názor, že monopoly, které se firmám jako je Facebook nebo Google podařilo vytvořit, nemají ve světě obdoby a pro celosvětovou síť přinášejí spíše rizika. Dlouhodobě tak prosazuje přísnější regulaci těchto společností. Nynější představení platformy Solid tím pádem přichází jako přímá reakce, jak nadvládu internetových molochů omezit. Uživatel by zde měl mít možnost důsledně kontrolovat svá osobní data. “Solid je platforma postavená na existujícím webu, která umožňuje každému uživateli vybrat si, kde jsou jeho data uložena a které konkrétní osoby a skupiny k nim mají přístup a jaké aplikace mohou používat,” uvádí se dále na blogu. Berners-Lee nyní založil společnost Inrupt, která bude projektu Solid poskytne obchodní zázemí.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button