Novinky

Test na COVID-19 přes telefon. Americký úřad má na stole žádost, která by mohla pomoci v plošném testování

Nejrůznějších pandemických zpráv už máme jistě všichni plné zuby. Odborná i laická veřejnost se dohaduje, jaká opatření jsou zbytečná a co by kdo udělal lépe. Kdo má pravdu, budeme nejspíše skutečně vědět až s odstupem času. Většina odborníků se ovšem shodne na tom, že klíčem ke zvládnutí nepříznivé situace je masivní testování. V posledních měsících je stále častěji skloňován pojem antigenní test. Na rozdíl od PCR testu není tak přesný, ale za to je rychlý, díky čemuž můžeme uvažovat o plošném testování. 

Zdroj: macrumors.com

I když je testování antigenním testem jednodušší, stále se za ním musíme vypravit za specialisty. To by se teoreticky mohlo začít pomalu měnit. Americký FDA, který dohlíží na bezpečnost potravin a léčiv, má totiž na stole žádost o schválení antigenního testování na COVID-19 skrze telefon. Na první pohled to zní zvláštně. V podstatě ale půjde o speciální aplikaci, která dokáže výsledek antigenního testu spolehlivě vyhodnotit. Počítá se s tím, že pacient by si výtěr z nosu mohl provést sám. 

iPhone 13 odkrývá svou výbavu. Dostane několik funkcí, po kterých uživatelé volají řadu let

Test poté pacient vyfotí a aplikace vyhodnotí výsledek. Vcelku jednoduchý postup, který by ovšem vyřešil logistické potíže případného plošného testování obyvatelstva. Testy by stačilo rozeslat a lidé už se postarají o zbytek sami. Mohlo by se zdát, že vyhodnocení antigenního testu je jednoduché a nějaká aplikace není potřeba, stačí jednoduchý návod. Skutečnost je ale trochu jiná. Jakožto výsledek se totiž na testu zobrazují čáry, a to v různých oblastech. Pro laika tedy nemusí být úplně jednoduché určit, jaký závěr z dané čáry vyvodit. A právě o to by se měla postarat aplikace. Společnost Kroger Health, která testy vyvinula tvrdí, že jejich přesnost dosahuje oproti PCR testům 93 procent u pozitivních případů a až 99 procent u těch negativních. 

Zdroj
macrumors
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close