Novinky

Tesla chce v Německu postavit továrnu. Ustoupit by jí muselo přes 300 hektarů lesa

Americký podnikatel Elon Musk se skrze svou značku Tesla snaží změnit tvář automobilismu. Věří totiž v elektrickou budoucnost. Jeho vozy sice nemají palivovou nádrž, ale zato potřebují obrovské baterie. Proto Musk nyní napříč světem staví takzvané Gigafactory, kde se baterie do aut Tesla mají vyrábět. Jedna roste v Nevadě, jiná v Číně a nyní by měla přijít na řadu také Evropa.

Tesla Cybertruck

Konkrétně by továrna na baterie měla vyrůst v Německu. Náš západní soused mění svůj energetický průmysl, odpojuje od sítě tepelné i jaderné elektrárny a pomalu směřuje k ekologicky šetrné budoucnosti. Podporu veřejnosti dokládají výzkumy veřejného mínění, ve kterých boduje strana Zelených. Dalo by se tak čekat, že plán Elona Muska na výstavbu továrny pro zelenou budoucnost vzbudí v Německu nadšené ohlasy. V případě využívání energie z obnovitelných zdrojů totiž elektromobily skutečně dávají smysl.

Ekologům se vybraná lokalita příliš nezamlouvá

Má to ovšem jeden háček. Kvůli výstavbě továrny by totiž muselo padnout 740 akrů lesa, a to se Němcům nelíbí. Američané plánují zbudovat továrnu asi 36 kilometrů od Berlína nedaleko devítitisícové obce Grunheide. Závod bude kromě baterií produkovat také samotné Tesly. Tento model značka zavádí také v Číně. Ročně by zde z výrobní linky mělo sjet okolo 500 tisíc aut. Stejný počet aut by měla Tesla vyrobit globálně během roku 2020. Je tak jasné, že společnost počítá se silnými růsty prodejů.

Chystaný iPhone 12 dostane citelně vylepšené Face ID a speciální čip pro hloubkové snímání prostoru

Továrna by měla dát práci 12 tisícovkám osob. Plány Tesly už rezonují v obci Grenheide. Developeři zde například připravují stavbu 22patrového apartmánového domu a obrovského obchodního centra. Někteří Němci ovšem proti záměru Tesly začali protestovat. Vadí jim jednak vykácení lesa, tak také ohromná spotřeba vody. Továrna by si totiž každou hodinu řekla o 300 kubických metrů vody. To by se samozřejmě negativně projevilo v okolích zásobárnách vody. Aktivisté, kteří proti záměru Tesly protestují, většinou uvádějí, že proti americké automobilce nic nemají. Věří ale tomu, že by se pro továrnu mohlo najít vhodnější místo než chráněné lesy.

Zdroj
BI
Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close