Novinky

Svět má nové největší letadlo na světě. Obří kolos bude sloužit jako odpaliště raket

Nebude to trvat dlouho a svět bude moci přivítat nový největší letoun na světě – alespoň co se rozpětí týče. Obří stroj nese označení Stratolaunch a jeho primárním úkolem se stane vynášení raketových nosičů. Možná to může znít poněkud šíleně, ale jakmile se podíváte na konstrukci letadla, není obtížné pochopit základní myšlenku. Prostor mezi dvěma trupy poslouží jako odpalovací platforma raket, které ve výšce několika kilometrů zažehnou své motory a vydají se na nízkou oběžnou dráhu.

Stratolaunch je dílem společnosti Vulcan Aerospace, jejíž majitelem je spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen. Letoun se skládá převážně z kompozitních materiálů, přičemž jeho rozpětí činí hromujících 117 metrů. O pohon se stará celkem 6 proudových motorů Pratt and Whittney, které dohromady poskytují 1514 kN tahu.

Ačkoli letadlo samotné je z velké části hotové, ještě neprošlo finální zkouškou, která ověří letové vlastnosti. Na internetu se ovšem objevilo vůbec první video, kde Stratolaunch popojíždí po vzletové dráze. Při testu vyvinul maximální rychlost 74 km/h, což stačilo na základní ověření a ostatních palubních systémů a funkce motorů.

Pokud vše půjde podle plánu, první testovací let se uskuteční v průběhu příštího roku. Stejně jako u ostatních projektů zabývajících se lety do vesmíru i Stratolaunch si klade za cíl snížit náklady na vynášení raket na oběžnou dráhu Země.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button