Novinky

Stručná historie Apple Glass: jak je to se zařízením, které jednou možná nahradí iPhone?

Už několik let se mluví o tom, že Apple usilovně vyvíjí zařízení pro zobrazování takzvané rozšířené reality. Je zřejmé, že značka v tomto segmentu vidí budoucnost. Zkratka AR totiž provázela premiéru hned několika posledních iPhonů. Rozšířená realita je také jeden z hlavních důvodu, proč Apple vybavil iPad Pro a iPhone 12 Pro technologií LiDAR. Rozšířená realita na obrazovce smartphonu nebo tabletu ovšem pro Apple není cílem, pouze přestupní stanicí. Firma totiž pracuje na speciálních brýlích, které zážitek z rozšířené reality povznesou na zcela jinou úroveň. Je navíc dost možné, že chytré brýle jednoho dne nahradí smartphony.

Zdroj: idropnews

 

Úplně poprvé o chytrých brýlích z dílny Applu napsala v roce 2017 agentura Bloomberg. Zažízení jsme se měli dočkat v už v roce 2020. To se, jak už dnes víme, nestalo. Příliš detailů tehdy známo nebylo. Bloomberg uvedl pouze to, že brýle budou opatřeny 3D skenery a budou fungovat jako prodloužená ruka iPhonu, tedy podobně jako Apple Watch. Apple ve stejný rok představil softwarový balík ARKit, což spekulace o AR brýlích ještě přiživilo. V následujícím roce Apple údajně zahájil námluvy s výrobci zařízení pro virtuální a rozšířenou realitu. Jindy přesný Ming-Chi Kuo tvrdil, že výroba brýlí začne někdy v letech 2019 a 2020. I samotný analytik ovšem tenkrát nad tímto termínem vyjádřil své pochyby.

Apple začal testovat dva různé designy skládacího iPhonu. Pro jaký se rozhodne a kdy jej uvede na trh?

Apple Glass čeká podobný scénář jako Apple Watch

V roce 2019 Apple oficiálně potvrdil, že na podobném zařízení skutečně pracuje. Nápovědu o tom, jak by novinka mohla fungovat přinesl také zdrojový kód operačního systému iOS 13. Pandemií poznamenaný rok 2020 je za námi a brýle od Applu na prodejních pultech zatím nenajdeme. Je ovšem docela zřejmé, že firma na tomto zařízení stále pracuje. Již zmíněný Ming-Chi Kuo předpokládá, že brýle se minimálně ve svých začátcích budou podobat Apple Watch. První generace hodinek byla také velmi závislá na blízkosti svého mateřského iPhonu, ale s každou další generací se zařízení osamostatňovalo. Podobný přístup Apple zvolí také u chytrých brýlí.

Zdroj: iDropNews

Bloomberg také nedávno rozebíral, jak by novinka mohla fungovat v reálném světě. Mohlo by jít o jakýsi prodloužený displej iPhonu, kde si uživatel může přečíst zprávy, emaily, mít zobrazenou navigaci nebo případně hrát hry. Obraz budou promítat holografické obrazovky v čočkách. Minimálně v začátcích se tedy budou brýle nejspíše podobat Google Glass, které díru do světa nikdy neudělaly. Mluví se také o tom, že Apple pracuje hned na dvojici zařízení. Jedním budou elegantní brýle a druhým robustní headset, se kterým asi po ulici chodit nebudeme. Využití najde spíše u profesionálů, kterým pomůže při práci.

Apple začal testovat dva různé designy skládacího iPhonu. Pro jaký se rozhodne a kdy jej uvede na trh?

A jak to s představením novinky, které se zatím říká Apple Glass aktuálně vypadá? Mluví se o tom, že jako první se na trhu objeví již zmíněný headset. Mělo by se tak stát letos nebo příští rok. Další brýle pro rozšířenou realitu, které by se jako Apple Watch mohly stát oblíbeným módním doplňkem, pak Apple nejspíše ukáže až v roce 2023.

Zdroj
9to5mac
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close