Novinky

Stačí jen zapojit a namířit k obloze. První lidé testují internet od SpaceX

Nejspíše žádná jiná vesmírná společnost na sebe nikdy nedokázala upoutat tolik pozornosti, jako SpaceX. Tato firma, která patří do řady firem Elona Muska, poslala jako první soukromník lidskou posádku na oběžnou dráhu, chystá se odstartovat na Mars a v neposlední řade pracuje na globálním pokrytí zemského povrchu internetem. Samozřejmě z vesmíru. Několik desítek satelitů už má SpaceX na oběžné dráze. Aby však projekt Starlink mohl fungovat plnohodnotně, bude třeba vypustit do kosmu ještě tisícovky dalších družic.

 

To vyvolává určité obavy v odborných kruzích. Lidské pokolení totiž i bez tisícovek satelitů Starlink zanechalo na oběžné dráze Země ohromnou stopu. Odborníci se například obávají toho, že kvůli jim Muskovy satelity stíží pozorování oblohy. SpaceX ovšem ve svém projektu samozřejmě dále pokračuje. Aktuálně připravuje první testování své internetové sítě. Pokud čtete tyto řádky z mimořádně vyspělé Evropy, může se to zdát jako sci-fi. Skutečnost je ovšem taková, že existuje obrovské množství míst odlehlých tak, že připojení k internetu znamená problém.

App Store jako součást světové ekonomiky: Za loňský rok přinesl vývojářům 519 miliard dolarů

I v nejzapadlejší africké vesnici však lidé stále častěji touží po tom, se k celosvětové sítí připojit. Řešením bude právě Starlink. Uživatelé však budou muset vlastnit speciální přijímač. I přesto se ale očekává, že Muskův internet bude velmi dostupný. Několik vyvolených už Starlink testuje. První zkušenosti jsou prý pozitivní. Mezi prvními, kdo internet testuje, jsou členové představenstva SpaceX. Jedním z nich je například Steve Jurvetson, který si pochvaloval, jak je celý systém jednoduchý. Elon Musk na jeho tweet reagoval tvrzením, že v budoucnu se připojení ještě zjednoduší. Postačí jen nasměrovat přijímač k obloze a internet se automaticky připojí.

Zdroj
BRG

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

58 Komentáře

 1. K čemu potřebují v zapadlé africké vesnici internet?Ten za ně nic neudělá a čim to budou platit,když nikdy nic nedělali?

  1. Potřebují ho, aby si mohli přečíst váš názor, že když máte internet vy a můžete psát takové věci, že to stačí a ostatní ať si trhnou nohou…v takovém případě jim internet umožní ověřit si, že blbci jsou po celém světě…

   1. Koukám ze vy nebudete taky zrovna inteliget když musíte urážet do blbci!!! Má. Pravdu k čemu budou mít v Africe internet? Tam jsou rádi že mají co do huby!! On nestačí bordel na zemi on musí být bordel i v vesmíru,jdi DO PRDELE S CELÝM MUSKEM!!! mu ho vyhul když ho tak miluješ

    1. Anonym
     Vy jste přesně ten klasický sobecký Čech. To, že jste blbej, tak to mi vcelku nevadí, ale že jste ještě hloupej, tak to mi vadí.

   2. Tak na hlavně aby uměli číst, zdali chodí do školy a do práce? Nebo si jen přečtou jak se máme v Evropě dobře a hurá k nám??? Nebo myslíte že si přečtou jak třeba vypěstovat brambory? A přemýšlel jste třeba o tom co udělá tahle hustá síť okolo naší zeměkoule s naším zdravím??

   1. 🙂 vzhledem k tomu, že většina migrantů pochází ze Sýrie, neubráním se otázce, zda-li jste nechyběl na zeměpis na ZŠ? Afrika je přeci trochu jinde …

  2. Jak se nám žilo bez internetu. Jen si vzpomeňte – skvělé!!! Internet vše jen zrychluje a náš tím jen žene do větších stresů. Slouží to jen pro kontrolu lidstva a k byznysu (stačí jen kliknout na boty a mobil vás ubiji reklamami s boty). Nehledě na to co to dělá s naší mysli… Lidský tvor je naprosto skvělá a dokonalá bytost a oni timto potlačují naše schopnosti být dokonalým ( upozorňovat nás na nové a nové produkty) místo toho aby jsme se jako lidstvo posunuli kupředu tak postupujeme zpět k opicim ( to oni přesně chcou) a skvěle se jim to daří. Bude super čumět na satelity a přitom říkat svému synovi – jak jsem byl ve tvých letech tak jsem sledoval krásu hvězd a on mi odpoví a co to je a já mu odpovím… Moment… Ja ti to vyguglim. Přátelé trošku se to všechno nějak posralo 🙂

   1. Máte naprostou pravdu, prožila jsem dětství za totáče a jsem za to ráda. Je třeba se vrátit k přírodě, poctivé práci, empatii a se!skému rozumu. Jen tak přežijeme….

 2. Nejde o žádnou zapadlou vesnici.Ta je každému u…Pokročilá špionáž sběr dat monitoring a kdo ví co ještě.Jen škoda že naše děti už neuvidí hvězdy jako mi.Pokrok ano,ale všeho s mírou.

  1. A kdyby jenom jednu je to skoro každá odlehlejší vesnice a někdy i kraj města. Nedá se tam ani dostat do mejlové schránky, připomíná to starý didaktik gama (mizerně okopírované ZX spektrum) u kterého člověk 5 mimut čekal než se za soustavného kvílení a vrčení nahraje progaram a nakonec se objevila hláška LOAD ERROR.

   1. Kde jste přišel na to, že to bylo “mizerně okopírované” ZX Spectrum? Vy budete zřejmě odborník. A přihlásit se do mailové schránky jste jistě zvládnul už po měsíci učení. 😀

  2. No, ona nemusí být zase až tak zapadlá…
   Bydlím ve městě s cca 10000 obyvatel. Do středu města to mám po silnici 800 metrů a když jsem chtěl internet “po drátě”, tak mi bylo sděleno, že tady nemají kapacitu… To samé za komančů říkali otci, když si tady chtěl nechat zřídit pevnou linku, přičemž sousedovi o dům dál ji zřídili (na rozdíl od otce byl ve straně a dělal náměstka v nějakém dřevozpracujícím podniku)…
   Kua, jak na konci druhé dekády 21. století můžou nemít kapacitu na připojení jednoho bodu? Tak mám internet přes LTE, které je u nás rychlostí srovnatelné s 3G v jiných zemích za cenu jejich několikanásobně překračující. Ale co už. Aspoň ho mám. Tchán bydlí o cca 4 km dále, v obci s cca 2000 obyvatel a tam je na zahradě slabý signál na EDGE a o pár metrů dál (má štěstí, že bydlí na kopci) už není signál ani na telefon… A k nikdo, opravdu nikdo to neřeší… Takže podle toho, co jsem si přečetl v článku se cítím skoro, jako v té Africe 🙂

 3. Bude zajímavý, jak se k tomu postaví země, jako Čína a Rusko, kde mají cenzurovaný internet:)

 4. Upřímně se mi přestává chtít žít na téhle planetě. Nebude žádná hvězdná obloha, žádný kout kde se člověk může schovat před civilizaci.

 5. Ja uz myslel, ze ho muzeme testovat, tak asi ne 🙂
  Podle hezkeho obrazku v článku me neni jasny jak to bude s pokrytim na polech.

 6. Asi se v té výnosné špionáži inspiroval od Homolecukru. No fajn, naučíme Afričany anglicky, koupíme jim počítače, naperem jim do hlavy internet plný lží a populismu a Afričany opustí hlad a nemoci. Hurá!

 7. Ne lincujte me za pravopis…

  myslim si, ze jedine o co jde s tim internetem – sledovani… Kdo by vynakladal (sve) obrovske penize, aby nejaky domorodec na odlehlem ostrovu mel satelitni navadeni na svem sipu? Nejsou to penize Muska, nekdo jemu jich poskytuji…
  Predstavte – internet zdarma i vsude – jasne. ze skoro vsechni budou pouzivat.
  Takze trafic skoro cele populaci zemi jde pres jednu spolecnost…
  Muzete si predstavit jake jsou to moznosti sledovani???

  1. Zapomeň na to že to bude zdarma, ten kreten uz změnil názor, budeš si muset koupit kodovanou anténu, bez ni chytneš tak akorát filcky

    1. Nevím proč bych mel veřit vládním zdrojum – za celý muj život vždy vše co vyšlo od vlady …byl podvod
     Proč bych ted mel veřit ?
     Ted už jsou z vas Hoši od Bobří řeky ?

 8. ma obavy, aby se naaaaahodou lide v Africe nedozvedeli jak je v Cesku prima. Jeste by mohli prijet, a vsecko nam tady sezrat.

 9. Ach ten soudruh Mask jak on je lidský i na ty zaostalé Africany myslí , je to dobrota sama
  Takže si tady všichni zkazíme oblohu a vystavíme se radiaci aby mohl soudru Mask poskytovat dobro……jo jo nebot jestli v africe neco opravdu hodne ale opravdu hodne potřebují – je to prave internet
  Tak to jo
  Tak to pak jo

 10. Ale já vám řeknu jak to je
  Soudruzi v USA musí poskytovat informace ze všeho co se týká vlády
  Kdo nemusí poskytovat informace ?
  Soukromá firma
  Takže pan dustojnik a skryty agent tajne služby ( to neni nadavka ) bude za vladu USA tahat kaštany z ohne – system ke sledovani bude ( jako ) soukromý …a nikdo nemusí informovat nikoho co to je ….

  ( ne nejsem zastance ruska , mam ruska plné zuby …jen nemám rad když ze me nekdo dela blbce )

 11. Aby skousli celosvetovou radiaci nad hlavou….zničení oblohy….a celoplošné sledování….tak se to vydává za DOBRO
  Vše ve jmenu DOBRA
  Mimochodem …i socialista Hitler delal vše ve jmenu ( nemeckeho) DOBRA

 12. Tak za tohle bych ti utrhl hlavu a nasral do krku, ale zřejmě bych už sral na hromadu hoven.

 13. Na koho si hraje.
  KDO mu dovolil prospekovat celou zemi skodlivou siti 5G?
  Toto si nesmíme nechat líbit.
  Béma na to žádné právo.
  Petr

  1. Bože ty zřejmě expert viď?
   Za prvé se nejedná o 5G síť a za druhé nikdo nikdy nedokázal a ani nedokáže (protože to je nesmysl), že by byla 5G síť škodlivá.
   Hlavně že na 100% doma sedíš vedle WiFi routeru s výkonem nastaveným na 100%, abys mohl po celém bytě vypisovat tyhle svoje nesmysly. Ale to že ten wifi router ti uškodí mnohem víc než celé 5G pokrytí už neřešíš.

  2. ty musíš bejt tak blbej, že tvůj Macbook je akorát tak vyřezanej ze dřeva:D
   ale pro pořádek… sítě 5G budou u nás pracovat na frekvencích, na kterých dříve vysílala analogová televize…

 14. Internet v Africe bude jen pro náčelníka nebo šamana. Jen by mě zajímalo jestli tam v té zapadlé vesnici mají mobil, tablet, nebo notebook který k internetu taky budou potřebovat.

 15. Pomoc Africe zní vždycky krásně. Ale to, že jsem mohl v Kamerunu z pralesa posílat emaily a přes whatsapp fotografie již nikdo nezmíní. To samé jsem zažil v Andách v Jížní Americe. Valná část rozvojových zemí má lepší přístup k internetu než u nás. Takže pravý důvod bude asi jiný než zachránit Afriku.

 16. no tady je to zase jeden čur*k vedle druhýho…. českej sobeckej pokrytec… Sami dřepíte od rána do večera u fejsbůku a čumíte na filmy/porno… a jak vám to nejede už ječíte…

  Co je vám ku*va do toho, k čemu jim ten internet bude? Je taky nezajímá co s ním děláte…
  A nejde jenom o afriku, jde o globální celosvětový pokrytí. Ale je jasný, že pro burany co to v životě dotáhnou leda o prázdninách rezavou fildou do chorvatska, to není zajímavý téma.

 17. Přišel jsem na to nedávno, když jsem četl článek, jak americká armáda kupuje za obrovskej balík od Muska práva na kódovaný přenos přes spacelink…
  Čili – americká armáda kupuje práva na kódovanou komunikaci od Muska=SpaceX=NASA=americké armády. Je to tedy celé projekt USarmy a zbývá už jen odpovědět proč.
  Podle mě, kdyby měli takovej internet v Sýrii, kde bylo všechno určitě rozmlácený a nebyly tam na to jistě podmínky, tak by tam možná ještě byli a něco z toho měli……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button