Novinky

Srdeční senzor v chytrých hodinkách dokáže odhalit cukrovku, ukázala studie

Studie provedená společností Cardiogram ukázala, že senzor pro měření srdečního tepu, který je součástí každých hodinek Apple Watch dokáže detekovat cukrovku. Firma ve spolupráci s vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku vysledovala, že diabetes doprovází také změny v srdečním tepu. V odhalování cukrovky pomocí chytrých hodinek hlásí výzkumníci 85 procentní úspěšnost.

Vzorek pacientů, ze kterého studie vychází, přitom není nijak malý. Zkoumáno totiž bylo na 200 tisíc srdečních měření, které Cardiogram posbíral od 14 tisíc uživatel. Cardiogram totiž provozuje aplikaci určenou pro operační systémy watchOS a Android Wear, která se zaměřuje na monitoring srdeční aktivity, na základě něhož se své uživatele snaží varovat o možných kardiologických potížích.

Odhalit cukrovku přitom doposud nebylo úplně jednoduché. Dokáží to totiž jen přístroje, které jsou určené pro měření hladiny cukru v krvi, což vyžaduje její odběr. Diagnóza pomocí hodinek a inteligentního softwaru, které by svému majiteli mohly doporučit návštěvu lékaře a následné profesionální vyšetření, tak může pomoci odhalovat cukrovku v mnohem dřívější fázi, než tomu bylo doposud.

Tato aplikace pro Apple Watch vás upozorní na srdeční arytmii

Boji proti cukrovce se nejspíše věnuje také Apple, který údajně pracuje na technologii schopné měřit hladinu cukru v krvi neinvazivně, tedy pomocí senzoru v hodinkách. Tento výzkum není prvním, na kterém společnost Cardiogram ve spolupráci s americkými vědci pracovala. Už dříve vyšlo například najevo, že srdeční senzor v chytrých zařízeních dokáže detekovat také zvýšený krevní tlak nebo problémy se spánkem.

Tato aplikace pro Apple Watch vás upozorní na srdeční arytmii

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button