Novinky

Společnost Aqara představila řadu nových produktů pro chytrou domácnost, všechny dostanou podporu Matter

Na technologickém veletrhu CES nechybí ani společnost Aqara, která zde oznámila hned několik nových produktů ze segmentu chytré domácnosti. Zároveň jsme se dočkali prohlášení, že v letošním roce se můžeme těšit na rozšíření standardu Matter formou softwarové aktualizace, kterou by měl jak první obdržet hub Aqara M2. Kromě toho výrobce potvrdil, že pracuje na nové řadě produktů založených na technologii Thread s nativní podporou Matter. Mezi tato zařízení budou patřit například okenní a pohybové senzory P2, které se objeví na trhu v nejbližší době.

Největší pozornost však vzbudil chytrý zvonek Aqara G4. Kromě videokomunikace nabídne nativní podporu Apple HomeKit Secure Video včetně možnosti přímého streamování do chytrých displejů od Amazonu či Googlu. Aqara G4 se skládá ze dvou částí, venkovního modulu s kamerou a jednotky, která disponuje slotem na paměťovou kartu. Videa ze zvonku tak půjde ukládat lokálně, což se hodí všem, kteří nechtějí z nějakého důvodu spoléhat na cloudové služby. Výrobce dále prozradil, že také Aqara G4 dostane podporu standardu Matter formou softwarové aktualizace, hned jak bude k dispozici finální specifikace protokolu pro kamery.

Zajímavě zní také možnosti instalace. Zvonek lze totiž provozovat dvěma způsoby. Venkovní část s kamerou lze napájet buď tužkovými bateriemi (6 ks) nebo tradičně z již existujících rozvodů. Aqara G4 dále slibuje nezbytnou odolnost vůči povětrnostním vlivům a systém pro detekci násilné demontáže. Užitečnou vychytávkou je i funkce pro rozpoznávání obličejů s podporou umělé inteligence, která zpracovává data lokálně.

Zvonek bude pravděpodobně dostupný ve dvou barevných variantách

Další přírůstkem je senzor přítomnosti Aqara FP2, na který je výrobce extrémně pyšný. Snímač totiž využívá radarovou technologii milimetrových vln (mmWave), díky níž zvládá detekovat přítomnost člověka, i když například nehybně sedí. V zásadě jde o senzor, který umí sledovat pohyb uvnitř místnosti, kterou lze v aplikaci rozdělit do různých zón. Toho lze využít například pro spouštění přednastavených scén, kdy se můžou aktivovat různé automatizace podle toho, kde se uživatel aktuálně nachází.

Pokud třeba usednete ke stolu, může se rozsvítit lampička, a když se odsud přesunete do postele, zhasnou se světla a zatáhnou žaluzie. Aqara FP2 podporuje sledování více osob a navíc disponuje také senzorem okolního osvětlení, což dále rozšiřuje možnosti celého zařízení.

Recenze Aqara Shade Driver E1: chytré žaluzie do každé rodiny

Aqara Smart Lock U100 je nový chytrý zámek, který taktéž podporuje Apple HomeKit včetně digitálních klíčů uložených v aplikaci Wallet (Peněženka) na iOS. Mezi klíčové vlastnosti patří široké možnosti odemykání. Využít lze otisk prstu, číselný kód, NFC karty a samozřejmě i klasický klíč. Zámek komunikuje skrze technologii Zigbee, takže bude nutné vlastnit také některý z podporovaných hubů.

Poslední ohlášenou novinkou je chytrý LED pásek Aqara T1. V tomto případě se jedná o klasiku, která nabízí prakticky stejné funkce a vlastnosti jako většina konkurenčních modelů. Kromě Apple HomeKit zde nechybí podpora Amazon Alexa a Google Home, po uvedení na trh by měla také zde přistát softwarová aktualizace přidávající podporu Matter.

Co se týče dostupnosti, všechny výše uvedené produkty se mají dostat na trh v horizontu nejbližších měsíců. Pokud se chcete o novinkách dozvědět více informací, doporučuji shlédnou přiložené video, kde jsou demonstrovány všechny klíčové funkce. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button