Novinky

SpaceX pošle již příští rok tři turisty na Mezinárodní vesmírnou stanici

Elon Musk je zase o krok blíže své vizi o běžných letech do vesmíru

Společnost SpaceX vyšle tři turisty na desetidenní výlet na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v průběhu příštího roku. Vesmírní výletníci se stanou posádkou kosmické lodi Crew Dragon, kterou vynese raketa Falcon 9. Jde tak o již druhé velké oznámení v letošním roce, jenž SpaceX učinila.

Orbitální dovolená je součástí dohody, kterou vedení SpaceX podepsalo se startupem Axiom Space, jenž má zaštiťovat logistickou stránku věci. Doposud na ISS zavítalo celkem sedm civilistů (jeden dokonce dvakrát), ovšem v tomto případě půjde o zcela soukromou misi.

Dovolená ve vesmíru přijde na pořádný balík

Vesmírní turisté stráví dva dny na cestě a nejméně osm dní na palubě Mezinárodní vesmírné stanici s dalšími astronauty. A nyní k tomu, co vás pravděpodobně zajímá ze všeho nejvíc. Vstupenka do elitního klubu vesmírných turistů přijde na 55 milionů dolarů za osobu.

Inženýři ve SpaceX strávili posledních několik let budováním nové verze kosmické lodi Crew Dragon, která má sloužit pro dopravování astronautů na ISS. Společnost nedávno dokončila druhou letovou zkoušku, která měla dokázat, že plavidlo zvládne uniknout rizikům spojeným při explozi nosné rakety. První let s lidskou posádkou má přijít na řadu v posledním čtvrtletí letošního roku.

SpaceX však nechce být pouze vesmírným taxíkem. Společnost si totiž velmi dobře uvědomuje potenciál vesmírného turismu a již nyní o něm uvažuje jako o dalším zdroji příjmů. Další čtyři zákazníci se mají podívat na oběžnou dráhu Země nejpozději začátkem roku 2022.

Výlety na ISS jsou pouze začátkem

Cestovní ruch obecně je stále na svém vzestupu a neustále přijímá nové investice ve všech jeho odvětvích. To samé platí také pro vesmírný turismus, který se snaží kromě SpaceX uchopit i další subjekty. Příkladem za všechny jsou mediálně známé projekty Virgin Galactic a Blue Origin.

Zatímco Virgin Galactic a Blue Origin láká na „poskakování“ ve vrchních patrech atmosféry, SpaceX chce zájemcům nabídnout mnohem intenzivnější zážitek. V horizontu nejbližších let mají přijít na řadu dokonce turistické výlety kolem Měsíce. Axiom Space si od spolupráce se SpaceX slibuje historický předěl v přístupu lidí do vesmíru. Pokud vše půjde dle očekávání, dost možná se dočkáme zcela rutinních letů, které odstartují nový druh turistických zážitků.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button