Novinky

SpaceX čeká historický okamžik: její raketa poletí poprvé s lidskou posádkou

Společnost SpaceX, není v oblasti kosmonautiky žádným nováčkem. Elon Musk tuto firmu založil už před 18 lety. Novinové titulky ale SpaceX tvoří převážně poslední roky. Může za to například raketa Falcon, která díky možnosti opakovaného použití výrazně snížila náklady na cesty do vesmíru nebo systém satelitů Starlink, které mají svět pokrýt internetem. Nyní čeká SpaceX další významný milník, možná půjde o vůbec nejdůležitější událost v dějinách firmy. Ve středu poprvé dopraví na oběžnou dráhu lidskou posádku.

Zdroj: SpaceX

Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley se odlepí od zemského povrchu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Start bude součástí testu nového kosmického plavidla Crew Dragon. Na jeho vývoji se SpaceX podílela společně s NASA, která pro tyto účely uvolnila 3,1 miliardy dolarů. Ve středu se tak ukáže, zda tato investice k něčemu byla. NASA začala soukromé kosmické aktivity výrazněji podporovat v roce 2011, kdy poslala do výslužby své raketoplány. Potřeba dopravy lidských posádek na oběžnou dráhu ovšem neskočila. Proto se teď musí americká vládní organizace poohlížet po alternativních možnostech.

Hackeři měli přístup k iOS 14 od února. Na jaké novinky se tedy můžeme těšit?

Crew Dragon vyveze astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde stráví celkem 110 dní. Prozatím má mise zelenou. Může ji však zhatit počasí. Existuje totiž nebezpečí bouřky. V takovém případě by byl start odložen na sobotu. V historii kosmických letů bohužel existují také tragické události a NASA s nimi logicky musí počítat. Pro web Business Insider její představitelé uvedli, že šance fatální nehody je asi 1:276. Poměr 1:60 pak představuje možnost, že se mise nezdaří. Doufejme tak, že takové počty nebudou nutné.

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Jo,s tímhle bych to do vesmíru risknul. určitě jistější,než v těch zastaralých,ruských kýblech,kde ve vesmíru na pohon lodi používají ještě vesla !!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button