Novinky

Souhrn Apple Special Event

Dnešního dne 23.10.2012 odstartoval v 19:00 hodin SEČ v divadle California v San José Apple Special Event. Dnešní Keynote byla zajímavá v tom, že byla poprvé živě přenášena přímo na webu společnosti Apple (její záznam shlédnete zde). Jako první se na pódiu neobjevil nikdo jiný než CEO společnosti Apple Tim Cook. Jeho první slova směřovala k nedávno představenému mobilnímu telefonu iPhone 5, kterého se v prvním týdnu prodalo 5 milionů kusů. Následně hovořil o nových modelech multimediálního přehrávače iPod Touch a nano, kterých se prodalo 3 miliony kusů. Recenzi iPhone 5 naleznete zde. Recenzi iPod Touch zde a nano zde. Cook poté stočil řeč k novému iOS 6 a Mac OS X 10.8, ze kterých vyzvedl několik nových funkcí. Úvodní řeč zakončil tradičním bilancováním nad produkty a poskytovanými službami.

iBooks

V aplikaci iBooks, která se dočkala zásadní aktualizace, je k dispozici již celkem 1,5 milionů elektronických knih, kterých se prodalo více jak 400 milionů kopií. To jsou opravdu fantastická čísla. Těšit se můžete na možnost sdílení části textu prostřednictvím emailu, Facebooku a Twitteru. Přibylo nové scrollování a podpora nových jazyků. Aktualizace je dostupná již dnes.

Macbook Pro

Na tento okamžik jsem čekal celý rok. Po delší době jsme se dočkali větší hardwarové aktualizace řady Mac. Cooka na pódiu vystřídal Phil Schiller. Prvním představeným modelem se stal očekávaný nový MacBook Pro s 13″ Retina displejem. Přenosné jablko po vzoru většího bratra zeštíhlelo a přišlo o optickou mechaniku, ovšem za to jsou k dispozici nové USB3 porty. Displej  o uhlopříčce 13,3″ disponuje rozlišením 2560 x 1600px při 227 ppi. Srdcem MacBooku se stanou nové procesory Intel Ivy Bridge i5 a i7 s grafickým čipem Intel HD Graphics 4000, které bude doplňovat operační pamět s kapacitou až 8GB RAM DDR3L taktované na 1600MHz a flashové diskové uložiště o maximální kapacitě 756GB. Baterie bude tento stroj schopna napájet po dobu až 7 hodin. Cena startuje na 45 490,- Kč a je již dostupný na Apple Online Store. Další technické parametry získáte zde.

Mac mini

Dalším aktualizovaným Mac modelem se stal Mac mini, který převzal dle očekávání hardwarovou konfiguraci nového MacBook Pro. Tedy nové procesory Intel Ivy Bridge i5 a i7 s integrovaným grafickým čipem Intel HD Graphics 4000, operační paměť DDR3 o rychlosti 1600MHz konfigurovatelné až do kapacity 16GB a nové USB 3. Základní konfigurace startuje na 15 990,- Kč a serverová verze na 26 790,- Kč. Mac mini je již v současné době dostupný na Apple Online Store. Bližší technické specifikace naleznete zde.

iMac

Přátelé, už dlouho mě nic nezvedlo ze židle jako následující překvapení. Toto je gól přes polovinu hřiště. Jo! Čekal jsem na to od roku 2007 kdy Steve Jobs představil iPhone první generace. Možná to tak necítíte jako já, možná jsem se nechal unést emocemi, ale nemohu jinak. Stolní jablko iMac, který je jedničkou mezi desktopy v USA, se zrodil v zcela nové generaci. Možná mi budete oponovat, že blázním a přeháním, ale klidně do toho, je mi to jedno.

Základní proporce zůstaly nezměněny, ale tělo je po okrajích displeje tenké…a teď se podržte…5 mm. Samozřejme ke středu uhlopříčky se tělo v zadní části nafukuje, ale znamená to, že displej a jeho pouzdro je tenčí než 5 mm – bavíme se o stolním počítači! Zcela pochopitelnou volbou je absence optické mechaniky. Věřím, že se najde mnoho specialistů, kteří budou toto řešení negovat. Ale ti ať si dále používají své stříbrné disky, budoucnost je v internetových mračnách! Navíc v případě potřeby je možné pořídit si externí mechaniku Apple SuperDrive. Nový iMac bude dostupný opět ve známých velikostech – 21,5″ a 27″. Menší displej bude disponovat rozlišením 1920 x 1080px a vetší pak 2560 x 1440px. Nasazeny budou procesory Intel Ivy Bridge výhradně typu quad-core i5 nebo i7. Grafické karty po delší odmlce nesou jméno výrobce NVIDIA, konkrétně se jedná o verze GeForce GT 640M až GTX 675 MX. Rychlost operační paměti DDR3 narostla z původních 1333MHz na 1600Mhz (ostatně stejně jako u modelů MacBook Pro a Mac mini). Co se dikového úložiště týče, byla nám představena nová funkce Fusion Drive. O co se jedná? O využití flashového úložiště současně s klasickým plotnovým diskem. Jasně, říkáte si nic nového, ale Apple to zase o něco vylepšil. Na flashi je uložen operační systém a samotné aplikace a na plotně jsou dostupná data do těchto aplikací. Celé to pracuje tak, že celková odezva tohoto paměťového systému je téměř rovna odezvě samotného flashe. Chápete? Není nutné mít velký flash disk, postačí například 128GB SSD + 1TB HDD s tím, že to celé pracuje tak jako by jste měli 1,128TB SSD. Funkce je tak pokročilá, že využívá obě uložiště s co největší možnou efektivitou a dokonce se učí dle vaší práce. Samozřejmostí jsou též nové USB 3. Další technické specifikace naleznete zde.

Líbí se vám? Mě hrozně a nemůžu se ho dočkat až bude v redakčním testu. Možná vám to ani nepřijde, ale jableční inženýři nasoukali do tenkého těla tu nejmodernější technologii a zase popostrčili pomyslnou hranici o kus dále. To je to co oni umí. iMac v základní konfiguraci modelu 21,5″ startuje na 34.490,- Kč a u 27″ startuje na 48 490,- Kč. Ano, je to zase o kus dražší, ale s ohledem na tento odstavec si myslím, že se není čemu divit. Samozřejmě ve státech je k mání za $1299, ovšem pokud připočteme dopravu a CLO cena povyroste tak jako tak.

iPad 4. generace

Tim Cook poté shrnul veškerá fakta ohledně tabletu iPad. Představil nový iPad 4. generace, který je až na několik drobností totožný se současným modelem (“iPad 3”). Těmi drobnostmi jsou Dual-core A6X s quad-core grafickým čipem. Údajně vykazuje 2x vyšší výkon než A5X. Přibyl nový konektor Lightning a rozšířené LTE. Baterie zajistí napájení přístroje po dobu 10 hodin. Cena za 16GB variantu startuje na $499. V českém Apple Online Store bude 4. generace dostupná později za cenu od 12 790,- Kč. Technické specifikace jsou dostpuné zde.

iPad mini

Následovalo očekávané představení menší verze iPadu. Ano, světu byl představen iPad mini. Vzhledově malý iPad odpovídá uniklým fotografiím, které v poslední době zaplavily internet. Design jeho těla vychází z jeho většího sourozence, ovšem s drobnými změnami. Jeho rozměry jsou následující: výška 200 mm, šířka 134,7 mm a hloubka 7,2 mm. Přístroj je opatřen displejem s úhlopříčkou 7,9″ s rozlišením 1024 x 768 px při 163 ppi. Ti znalejší tuší odkud vítr vane. Ano, rozlišení displeje je shodné s displejem použitým u modelu iPad 2, ovšem při menším rozměru by to nemuselo vypadat zle, ale já vím, Retina to není. iPad mini bude dodáván v černém nebo bílém barevném provedení. Je opatřen 5Mpx iSight kamerou, LTE a Lightning konektorem. Baterie udrží přístroj v chodu opět 10 hodin. Současně s novým přístrojem bude vydáno nové příslušenství – menší Smart Cover a Smart Case v typických barevných provedních. iPad mini bude dostupný v ČR od 2.11.2012 za cenu 8 490,- Kč za 16GB variantu. Objednávky jsou možné od 26.10.2012. Technické specifikace iPad mini nalezenete zde.

Nakonec Tim Cook shrnul veškeré důležité momenty roku 2012, který byl pro Apple opravdu velice zajímavým. Uvidíme co nám nachystají v nadcházejících letech.

Díky naší skvělé spolupráci s partnerským eshopem LIVEMEC.CZ se již teď se můžete těšit na recenze výše uvedených novinek. A poslední věta na závěr: Již brzy vám odhalíme mini překvapení 🙂

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

6 Komentáře

 1. iMac po včerejší Event utekl konkurenci tak o 5 let napřed a Apple ukázal že stále dokáží překvapit. Je fantastické ak tato firma nezná hranic 🙂
  Super článek

  1. Dekujeme… To je právě to know-how co obklopuje Apple. Je to technologická kolébka budoucnosti a jsou skutečně napřed, ovšem mnoho jedinců to ani nedokáže ocenit a co víc ani to nevidí. Zase jsem se utvrdil v míře inteligence, která se jaksi nedostává některým našim spoluobčanům při čtení včerejšího článku na tema novinek Applu, který byl publikován na Seznamu. A o co je to horší, ze do teto škatulky zřejmě patrí i samotný autor onoho příspěvku 🙂

 2. Mě také nejvíce zaujal nový iMac, a to hlavně díky své grafické kartě – když Phil mluvil o iMacu tak jsem se přímo modlil o to, aby tam byly zase silné NVIDIA grafárny a ne ty otravné ATI radeonky…. A opravdu Apple tam dal NVIDIE, ale kdo by čekal, že tam dají přímo jedny z nejvýkonějších grafických karet od NVIDIA – to nikdo. Paráda, i ten procesor a “fusion” disk jsou geniální – Desktopový Person-Compuer svět zase ovládně Apple (a na hodně dlouhou dobu). Btw moc pěkný článek – přesně vystihuje moje emoce při eventu.

 3. Souhlasím, nové iMacy byly na včerejším eventu velké překvapení a bylo super sledovat jak na to lidi v sále reagují 🙂 myslím, že to se hodně povedlo.
  Já už cca 2 roky toužím po iMacu a teď nastal čas upgradu ze svého mac mini na vytoužený iMac.
  Ceny na našem app storu moc nepotěšily, ale dalo se to předpokládat.
  Ohledně Fusion Drive – pochopil jsem to správně, že je to za příplatek a ne v základu 27″ verzí?

 4. Já si nemůžu pomoct a to nadšení z placatosti nějak nesdílim. iFoun 3-4 jsou placatý dost. iPod touch už je na mně moc. A když vidim iMacka, vzpomínam, jak se mi uvařily 2 disky ve 20″ iMacku díky týhle zmrvený konstrukci. Chápu že to vypadá free cool a in ale k čemu to je ? Jestli má LCDčko 5mm nebo 10 cm je prakticky jedno. U notesů to do jistý míry chápu. Mně by vyhovoval ideálně předchozí 27″ (včetně mechaniky, ideálně blueray) a využít zmenšování komponentlů na vylepšení chlazení. A SSDčkum furt nevěřim že na tom vydrží data pokud se budou Xkrát dokola přepisovat atd. Ale to už je dneska snad jenom zbytečněj předsudek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button