Recenze

iPod nano 7. generace – recenze

iPod nano, 7. generace, 16GB

Dnes pokračujeme ve spanilé jízdě, v recenzi iPod nano, který nám velmi ochotně zapůjčil náš partnerský eshop LIVEMEC.CZ. Doporučejeme vám před čtením dnešního článku přečíst si recenzi iPodu Touch, kterou jsme publikovali včera. iPod nano – kompletně renanovaný hlásá slogan na webu společnosti Apple. Je pravda, že se nano renanoval do dvojité velikosti svého předchůce. Je to na škodu či nikoli? Uvidíme. Styl balení a jeho obsah je prakticky shodné jako u modelu Touch, jen samozřejmě s rozměrovými rozdíly a taktéž chybí kožený řemínek. Takže žádné zbytečné opakování se a šup s nanem do ruky. Musím uznat, že když jsem ho viděl jen na obrázcích či při oficiálním představení, bál jsem se, že bude veliký a neohrabaný. Vytratila se skladnost starého modelu? Podle mého názoru ne. První dojem opět skvělý. Maličký, ano, on je ve skutečnosti menší než se zdá a hlavně je lehoučký (cca 31 g…to jsou dvě kolečka šunky). Představa, že držím v ruce 31 g představující 16GB úložiště, hliníkové tělo, sklo, displej a Bluetooth je nezvyklá. Hranice technologických možností je díky novému nanu zase o stupeň dále. Rozměry jsou též zajímavé: 76,5 mm výška, 39,6 mm šířka a 5,4 mm hloubka. Toto mě prostě baví.

Apple iPod nano 7. generace 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Jak jsem už uvedl, nový nano se opravdu dobře drží v ruce, padne do ní jako ulitý. Zpředu displej 2,5″ s rozlišením 240 x 432px při 202ppi, který je zakryt skleněnou vrstvou. Zadní část přístroje nese pouze logo nakousnutého jablka, název, klasické drobné informace ve spodní části (typické pro všechny iOS přístroje) a stejně jako Touch gravírování. Na přístroji nalezneme kromě Home buttonu několik dalších tlačítek a to jedno v horní části pro vypnutí/zapnutí a dvě zlevého boku pro ovládání hlasitosti. Zespodu se nachází vlevo konektor pro připojení sluchátek a vpravo dock Lightning konektor.

Já už jsem ten displej trochu naťukl v povídání o modelu Touch. No žádná hitparáda to není, generování obrazu je velmi podobné například iPadu 2 či iPhone 3. Zase na druhou stranu očekávat Retinu na malém přehrávači je už trochu… Něco mi říká, že se toho dočkáme u další generace. Ale přestanu se hnidopišně hnípat v displeji a podíváme se na to, co tento prcek opravdu umí. V první řadě, bez iTunes toho moc neumí. A bez Lightning kabelu není iTunes. nano totiž nedisponuje Wi-Fi anténou. Spojuji tedy Macíka s nanem a přesouvám do něj snad vše co jde. Respektive hudbu, videa, fotografie a podcasty. Nic víc? Ne, aplikace pro nano nejsou v iTunes Store žádné a tak jsme odkázáni na samotného iPoda. Nutno dodat, že to vůbec nevadí, protože toho umí dost (tedy ve spojení s iTunes). Co nám tedy přístroj nabízí?

Hudba – hudební přehrávač je obdobně koncipován jako jeho příbuzný z iOS, obsahuje veškeré možné kategorie jako jeho vzor.

Video – prakticky to samé co hudební přehrávač, také jde po vzoru z iOS.

Fitness – zajímavá aplikace jako parťák pro vaše sportovní vyžití. nano má v sobě zabudovaný krokoměr a technilogii Nike+ takže již není nutné připojovat vaší ultramodetní obuv. Stačí nasadit sluchadla, zapnout muziku a vyrazit běhat. Aplikace vám pohlídá kolik spálíte kalorií, jakou vzdálenost ujdete či uběhnete, jak dlouho sportujete a přidává reporty v denním, týdením, měsíčním a celkovém intervalu. Dokonce je možno prostřednictvím Bluetooth připojit monitor srdečního tepu a sluchátka, ovšem nic z toho jsem neměl možnost vyzkoušet stejně jako výsledné reporty na web nikeplus.com. Ještě se zmíním, že odesílání na web nikeplus.com se provádí prostřednictvím iTunes.

Podcasty – do této aplikace si můžete při synchronizaci s iTunes naservírovat vaše oblíbené podcasty a pořady.

Fotografie – opět shodné s bodem Video a Hudba, leč poněkud, dle mého názoru, nouzová…proč? nano nemá fotoaparát a fotografie na takovém displeji nic moc. Obraz lze sice zazoomovat, ale co naplat, vytratí se rozlišení a obrázek není moc hezký. Ovšem je to zase jen můj subjektivní názor.

Rádio – připojte sluchadla sloužící jako anténa a poslouchejte všechna možná rádia v pásmu FM. Skvělá, leč Applem neobjevená, funkce. Skvělé je též to, že můžete opustit aplikaci a nepřerušit poslech, stejně jako u hudebního přehrávače.

Hodiny – prostě hodiny, stopky a minutka – podobné jako v iOS

Nastavení – není nic jiného než nastavení. Následuje výčet položek z nastavení: Bluetoot zap/vyp, informace, jas, tapeta (na výběr z pěti), čas, jazyk, zpřístupnění (funkce VoiceOver, převrácené barvy a pod), hudba, video, rádio, fotografie a reset.

iPod touch je dostupný v celkem sedmi barevných provedeních: námi testovaná červená, žlutá, zelená, šedá, modrá, černá a růžová. Zakoupíte jej u našeho partnerského eshopu LIVEMEC.CZ za cenu 4290,-Kč za 16GB variantu, která je jediná dostupná. Technické parametry iPodu nano naleznete zde. Apple uvádí, že nano vydrží až 30 hodin přehrávat hudbu. Nutno mu dát za pravdu. nano jsem používal dva dny a ani jednou jsem nemusel nabíjet. To samé platí pro Touch. Jediné co mi trochu vadí a to jak u modelu Touch tak u modelu nano je poněkud težší vytahnutí kabelu z dock konektoru v těle iPodů. Nevím, může to být tím, že je to tzv. neochozené a s užíváním se to možná zplepší. Těžko říci… Poslední postřeh směřuji ke kolegovi Filipovi a možná k některým z vás. Hele, on ten konektor na sluchátka v dolní části u iPodu nano a Touch vůbec ničemu nepřekáží, nijak nevadí při manipulaci či držení v ruce. Možná, že právě naopak…

Graf ceny produktu Apple iPod nano 7. generace 16GB poskytuje server Heureka.cz

Souhrn

Jsme na konci našeho testování nových iPodů Touch a nano. Výstup? Nebudeme chodit kolem horké kaše, jednoznačně skvělé, pro mne tedy určitě. Jak už jsem zmínil, je to cool, sexy, mladé, hravé, elegantní, luxusní, stylové, kvalitní… Pokud uvažujete o koupi nového iPodu jistě nebudete zklamáni, ale jak už zní naše tradiční doporučení…zabehněte k nějakému prodejci ať už k Apple Premium Resellerovi či k našemu partnerského Apple Authorized Resellerovi Livemec.cz a vyzkoušejte si je…

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Jeden komentář

Back to top button