Recenze

iPhone 5 – recenze

V dnešním článku vám přinášíme jako první jablečný blog v České republice recenzi nového telefonu od společnosti Apple – iPhone 5. Tato recenze vznikla jak díky pohotovosti a skvělé spolupráci našeho partnerského eshopu Livemec.cz, který zapůjčil do redakce iPhone 5 v černém provedení o kapacitě 32GB, tak díky našemu adminovi Filipovi, který otestoval model iPhone 5 v bílém provedení o kapacitě 32GB.

V naší recenzi naleznete dva nezávislé pohledy dvou redaktorů, kteří pro vás iPhone otestovali a podělí se s vámi o první dojmy.

iPhone 5, 32GB, černý  – Marian

Nový model iPhone 5 se ještě nestačil ohřát na prodejně našeho partnerského eshopu LIVEMEC.CZ a už leží na redaktorském stole. Balení telefonu je velmi podobné jako u předchozí generace. Černá krabička v minimalistickém designu působí opravdu luxusním dojmem (ostatně na to jsme u jablečných produktů už zvyklí). Všiml jsem si jedné malé drobnosti, nad jejímž vývojem jistě někdo strávil trochu času. Po sejmutí víka krabičky a jeho opětovném přiložení se víčko samo tiše sesune až na doraz. Nevěřili by jste jak mě taková drobnost zaměstnala na několik minut. Uvnitř krabičky se na vrchu nachází samotný iPhone, ovšem díky jeho černé barvě splívá s černou krabičkou. Pod telefonem je uložena tradiční tištěná dokumentace, nabíjecí adaptér, kabel s 8-pinovým Lightning konektorem a nová EarPods sluchátka.

První dojem po uchopení iPhonu do dlaně? Lehký jako pírko. Měl jsem pocit, že držím v ruce maketu a ne funkční model. Jsme zase u toho…vemte v potaz nárust rozměrů telefonu a jeho výkonu doprovázených snížením hmotnosti. Velmi dobře odvedená práce, Apple, palec nahoru. Při testování jsme měli při ruce jak redakční iPhone 4 tak iPhone 4S (též zapůjčen od našeho partnerského eshopu LIVEMEC.CZ) a můžu vám říci, že váhový rozdíl je opravdu znatelný. Ještě chvíli zůstaneme u těla nového iPhonu. Obával jsem se, že díky zvětšení rozměrů nebude tak snadné ovládat obrazovku jedním prstem a ukázalo se, že jsem se mýlil. Telefon padne do ruky jako ulitý – podpírán ze spodu malíčkem, opřen z boku o prsteník a prostředník, ze zadu opřen o ukazovák, při tomto rozvržení dosáhnu palcem do všech koutů obrazovky. Zpracování iPhonu je opět na velmi kvalitní úrovni, nikde nic nevrže, vše sedí jak má, konstrukce je přes svou malou hmotnost velmi robustní. Zadní strana je z 90% pokryta černým hliníkem, který dodává telefonu punc vyjímečnosti. Hliník má též jednu nemilou vlastnost, na jeho povrchu tu a tam ulpívá mastnota z prstů, kterou ovšem lehce odstraníte setřením například bavlněným hadříkem.

Apple iPhone 5 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nechme zevnějšek telefonu být a pojďme se podívat co umí a v čem je lepší než jeho předchůdce. Operační systém iOS 6 netřeba blíže představovat. Jistě jej máte již na svých izařízeních, které jej podporují, nainstalovaný. iPhone 5 není tak zcela o novém operačním systému, ale o nových technologiích, vyšším výkonu při zachování výdrže baterie a pod…

Nový displej povyrostl do výšky a to tak, že jeho úhlopříčka činní 4” při rozlišení 1136 x 640px – 326ppi. V praxi to znamená, že přibyla páta řada ikon, která je doplněná Dockem. Jistě vás napadne co udělá iPhone s aplikacemi napsanými pro 3,5” displej…ve většině případů nic. Okno aplikace se může přizpůsobit samo (po aktualizaci) nebo bude ze dvou stran (spodní a horní – při rozložení na výšku) doplněno černými pruhy. Při odhalení nového telefonu na Apple Media Event 2012 bylo uváděno, že displej disponuje mnohem zdařilejšími parametry než jeho předchůdce, co se tedy kontrastu a barevného podání týče. Mohu potvrdit, že je tomu skutečně tak. Na první pohled si toho nevšimnete, ale pokud vedle sebe seřadíte iPhone 4, 4S a 5 uvidíte jasný rozdíl. Obraz na novém iPhonu je skutečně barevnější a kontrastnější.

Výkon… Vzhledem k technickým parametrům nového iPhonu, které jsou uvedeny na webu společnosti Apple, máme v ruce opravdu velmi výkonný prostředek mobilní komunikace a multimediální zábavy. Jeho výkon jsme otestovali v aplikaci Gensystek Benchmark, výsledný report můžete porovnat s předchůdci iPhone 4 a 4S.

Schopnosti nového telefonu jsme též otestovali v závodní hře Real Racing 2. Zde byl rozdíl v porovnání s předchozími generacemi opravdu znatelný. Závody se nesly v duchu plynulosti a rychlosti. Ani jednou jsem nenarazil na, byť drobné, zatuhnutí.

Další novinkou, kterou s sebou iPhone 5 přinesl, je nová zadní 8Mpx kamera s rozlišením 3264 x 2448 px, umožňující natáčení 1080i videa. Jeho schopnosti, včetně funkce Panorama, můžete shlédnout na následujících obrázcích. Osobně, jakožto příležitostný fotograf, považuji schopnosti nové kamery ve své kategorii za velmi zdařilé. Už iPhone 3G uměl fotit lépe než konkurence a zde tomu není jinak. Samozřejmě to není jako focení na digitální zrcadlo, ale s přihlédnutím na to, že fotíme na telefon, jsem sám za sebe velmi spokojen.

Na konec svého pohledu na iPhone 5 se zmíním o nových sluchátkách EarPods. Jedná se o nové špunty do uší s ovládáním a mikrofonem. Prezentovány jsou jako producenti tak dobrého zvuku, aby se mohli poměřovat se špičkovými sluchátky, které stojí několik tisíc. Zcela upřímně se nepovažuji za audiofila, tak můj názor berte jako skutečně subjektivní pohled. Sluchátka přes svůj prapodivný design, který se mi po čase zalíbil, padnou do ucha jako ulité. Dokonce natolik, že mne po několika minutách netlačí jako ostatní špunty, které jsem kdy používal. První palec nahoru. Jak jsem řekl, nejsem technickým odborníkem na hudbu, a tak vám nemohu sdělit objektivní hodnocení… Poslechl jsem následující skladby pořízené z iTunes Store:

Andrea Bocelli – Vivo Per Lei

Rytmus – AKM

Foo Fighters – Everlong (Live)

Tomáš Klus – Panubohudooken

Tom Jones – It’s Not Unusual

Michael Jackson – Man In The Mirror

Flogging Molly – If I Ever Leave This World Alive

Pitbull – International Love

Výstup? Sluchátka hrají mnohem lépe než jejich předchůdci. Výrazněji podávají spodní tóny a vokály, poslechu tak dodají na opravdovosti. Reprodukce není dle mého výrazněji zkreslená, čímž nová sluchátka opravdu překvapila. Druhý palec nahoru. Při jejich pořízení se investice rozhodně vyplatí.

Závěr

Samozřejmě by toho bylo na testování ještě mnoho, ovšem během pár hodin jsem nevyzoušel vše co nový iPhone 5 nabízí. Nabízí se také otázka: Koupit či nekoupit? Podívejte, za mě samotného říkám: Pokud o něm uvažujete, pořiďte si jej. Nebudete litovat a získáte pocit, že vlastníte něco opravdu vyjímečného. Nová generace mobilního telefonu iPhone 5 přinesla mnoho novinek a vylepšení, které za tu investici stojí. Ano je pravda, že mnohé je postaveno na operačním systému iOS 6 a můžete mi oponovat, že vám postačí aktualizovaná 4S. V tom případě vyzkoušejte telefon před zakoupením u nějakého Apple Premium Resellera nebo našeho partnerského Apple Authorized Resellera – Livemec.cz a uděláte si obrázek sami za sebe.

VAŠE PŘÍPADNÉ DOTAZY OHLEDNĚ IPHONE 5 SMĚŘUJTE DO KOMENTÁŘŮ, VELMI RÁDI VÁM ODPOVÍME.

Graf ceny produktu Apple iPhone 5 16GB poskytuje server Heureka.cz

iPhone 5, 32GB bílý – Filip

Na rozdíl od Mariana, který má iPhone v černém provedení jsem zakoupil bílý. Již iPhone 4S jsem měl v bílé barvě a protože mám i bílý iPad volba byla zcela jasná. Když dnes ráno zazvonil kurýr vystřelil jsem ze sprchy jako kdyby mi tam někdo hodil vosí hnízdo. Jeden podpis a iPhone byl doma. Jediný malý zádrhel byl v tom, že jsem neměl aktivovanou SIM kartu. Protože jsem iPhone objednával přímo z Apple a ne od operátora musel jsem nejdřív zavolat a SIM kartu aktivovat. Jeden rychlý telefonát a bylo to. Sice mi operátor na lince vyhrožoval, že to může trvat až 24 hodin, ale to se naštěstí nestalo. Po 10 minutách čekání jsem SIM kartu vložil do telefonu a aktivoval jej.  Mechanismus pro vkládání karty je naprosto stejný, jediné co se změnilo je velikost karty. Karta je v podstatě o celou polovinu menší než karta předcházející a může se zdát, že to co bylo možné u předchozí verze kdy se dala karta vystřihnout do požadované velikosti již není možné. Omyl, naši přátelé ze serveru Livemec.cz byli ve své podstatě pionýři, kteří se do toho s plnou vervou vrhli a kartu vystřihli tak, že do slotu pro nano sim pasuje a telefon aktivovali.

Takže pro ty z vás, kteří jste nevydrželi a iPhone jste zakoupili v zahraničí je to dobrá zpráva. Nemusíte čekat na příští týden kdy čeští operátoři uvolní nano sim do prodeje, ale můžete se do toho pustit sami.

Vraťme se, ale k samotnému iPhonu. Nemá cenu psát o tom samém o čem jste si již výše mohli přečíst od Mariana, snad jen tedy stojí za zmínku, že krabička je bílá. Největším překvapením po vyndání z krabičky je určitě váha iPhonu. Vlastním i iPhone 4S a mohu říct, že rozdíl ve váze, který činí “pouhých” 28 gramů je opravdu znát. Určitě se mnou budete souhlasit, že 28 gramů není žádná váha, ale v tomto případě je ten rozdíl velký. Jak řekl jeden můj kolega: “It feels cheap.”. Samozřejmě, že je to čiště subjektivní pocit a v žádném případě, to že je telefon lehčí není na škodu. Jde jen o zvyk, kdy s iPhone 4/4S jste měli pocit, že něco držíte. S tímto budete mít pocit, že v ruce nedržíte nic.

Zpracování

Dílenskému zpracování nelze naprosto nic vytknout, ale na to jsme si u iPhone a i vlastně u všech výrobků Apple za ta léta zvykli, takže by bylo opravdu nepříjemným překvapení, kdyby vám telefon v ruce podivně praskal a vrzal tak jak tomu je u většiny plastových telefonů co jsou na trhu. Telefon jsem měl možnost dnes používat celý den a výdrž baterie je v podstatě stejná jako u iPhone 4S. Velmi příjemným překvapením jsou sluchátka. Porovnával jsem sluchátka dodávaná s iPhone 5 se sluchátky v cenové relaci okolo 3000,- a i když se mi tomu nechtělo zpočátku věřit, sluchátka, která dostanete s iPhonem hrajou opravdu velice dobře. Mám jedinou výtku, která se netýká přímo sluchátek, ale jejich konektoru. Pro mě osobně je umístění konektoru na spodní stranu špatnou volbou a upřímně doufám, že se v některém z budoucích iPhonů vrátí zpátky nahoru. Konektor mi při držení telefonu v ruce prostě překáží – a to celkem dost.

Software

Software telefonu si představovat moc nemusíme, protože pravděpodobně většina z vás má nejnovější iOS 6 nainstalovaný na svém telefonu. Software je skoro stejný. Jak je možné, že jen skoro? Jasně, díky většímu displeji se do aplikací vejde více informací. Valná většina aplikací má tu nepříjemnou vlastnost, že aplikace je krásně na středu telefonu, ale jak pod tak i nad spuštěnou aplikací je černý pruh. Funkčnosti to samozřejmě nijak nevadí, ale já jsem měl například problém s tím, že jsem zvyklý mít klávesnici na obrazovce až úplně dole. Pokud, ale aplikace nebyla aktualizována pro iPhone 5 budete mít klávesnici právě o ten černý proužek výš. Než jsem si zvykl, docela často jsem se netrefoval na správná písmena a zejména mezerník mi dělal největší problém. V průběhu dne byly uvolněny aktualizace například aplikace Facebook a Twitter, které plně podporují iPhone 5. Jednou z her, která je také přizpůsobena většímu displeji je Asphalt 7. Čeho jsem si při používání iPhone 5 všiml je, že napříkad aplikace Fotoaparát vypadá odlišně na iPhone 4S a na iPhone 5.

Když už jsme u toho fotoaparátu, jedním z lákadel, které na nás bylo na letošní prezentaci bylo, že iPhone 5 má lepší optiku, která zvládá fotit mnohem lepší snímky za zhoršených světelných podmínek. Je to tedy pravda? Ano je. Rozdíl je opravdu velký. Pro porovnání nabízíme dva snímky, které byly nafoceny v naprosto stejnou dobu.

První je tedy snímek vyfocený iPhonem 4S

A teď to samé, ale vyfocené iPhonem 5

Docela rozdíl, co říkáte?

Shrnutí

Vyplatí se tedy vyměnit iPhone 4S za iPhone 5? Pro mě jako pro zarytého jablíčkáře určitě ano pro většinu z vás asi ne. Pokud vlastníte některý ze starších modelů a o zakoupení iPhone 5 přemýšlíte, s klidným srdcem vám jej mohu doporučit – nebudete zklamáni.

Jednou z funkcí, která byla na keynote prezentována byla podpora LTE sítě. V Česku zatím vůbec nepodporovaná technologie a i tady ve Velké Británii je zatím pouze 12 měst kde se LTE zkouší. Bydlím nedaleko jednoho z nich a tak jsem se vypravit LTE ulovit. Bohužel ani po dvou hodinách jezdění jsem neměl štěstí. Pokud se podaří někdy v budoucnu, určitě vám o tom poreferuji.

[youtube erm3EZObxXo nolink]

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

5 Komentáře

  1. Pekna recenze. Taky jsem si oblibyl byly iPhone. Prislo mi, ze cerny se na slunicku zbytecne rozpaloval, ze bily je chladnejsi. Nevim jestli ma smysl menit 4S za 5 ale panorama jsem si zkusil taky a prijde mi, ze Photosynt od microsoftu je na tom o neco lepe. Hlavne kvuli tomu, ze muzete udelat rybi oko a panorama tak nesnimat jen v horizontalni poloze, ale i ve vertikalni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button