Novinky

Sonos Ray: nový kompaktní soundbar láká na špičkový zvuk a příznivou cenu

Počátkem letošního roku se začaly objevovat první spekulace o tom, že Sonos chystá obohatit své portfolio o další novinku. Tou se nakonec stává zbrusu nový soundbar Sonos Ray, který láká na tradičně dobré audio, kompaktní rozměry a příznivou cenu.

O zvukový přednes se stará kvarteto zesilovačů třídy D, které dopují stejný počet reproduktorů – dva pro střední a dva pro vysoké pásmo. Basovou složku zajišťuje duální bassreflex, každý na jedné straně. Stejně jako všechny ostatní reproduktory ze stejné stáje, také Sonos Ray je vybaven patentovanou technologií akustiky, která má soundbaru propůjčit špičkový přednes. Na vlastní uši jsem ho zatím neslyšel, ale po zkušenostech s ostatními modely lze očekávat, že Sonos Ray bude hrát opravdu dobře.

Sonos Ray
Foto: Sonos

Velmi zajímavě působí také design. V porovnání s modely Sonos Beam či Sonos Arc jde o nebývale kompaktní soundbar, který má na šířku pouze 56 centimetrů. To nejvíce ocení majitelé menších stolků pod televizi, kde nebývá tolik místa. S ohledem na proporce se zároveň nabízí, aby Sonos Ray posloužil například jako ozvučení k počítači, nebo v ložnici.

Sonos Ray patří mezi nejkompaktnější soundbary na trhu, díky svým proporcím (559 x 95 x 71 mm) se snadno vejde pod každou televizi. Potěší také dostupnost ve dvou barevných variantách – bílá a černá.

Bez HDMI a mikrofonů

Další klíčovou výbavu tvoří konektivita, jejíž bezdrátovou část zastupuje Wi-Fi (802.11/b/g/n) s podporou AirPlay 2. Dále zde nechybí Ethernet a optický výstup. Poněkud překvapivě zde chybí HDMI, a pokud se tedy soundbar rozhodnete připojit k televizi, budete se muset spokojit pouze s optiku. Je alespoň dobrou zprávou, že v balení najdete propojovací kabel.

Sonos Ray

Sonos Ray představuje základní model a v porovnání s dražšími sourozenci zde nenajdete systém mikrofonů pro hlasové ovládání a napojení na hlasové asistenty. Do jisté míry to ovšem vyvažuje možnost propojení s dalšími reproduktory, například Sonos One či Sonos Move, které mikrofony mají. Na přední straně nechybí také infraport, který lze synchronizovat s televizí a tím pádem lze soundbar ovládat tradičním ovladačem, popřípadě z mobilní aplikace Sonos.

Sonos Ray

Příjemnou funkcí je také Trueplay, která automaticky upravuje charakter zvuku podle akustiky konkrétní místnosti a pozice soundbaru v prostoru. Sonos Ray bude dostupný od 7. června za doporučenou cenu 7 890 Kč včetně daně. 

„Hey, Sonos!“

Kromě nového soundbaru jsme se dočkali také uvedení vlastního hlasového vládání Sonos Voice Control. Hlasová asistence má sloužit primárně k ovládání Sonos multi-room systému. Hlasový asistent se objeví na podporovaných modelech formou aktualizace. Výrobce prozatím slíbil kompatibilitu s řadou streamovacích služeb zahrnující například Sonos Radio, Apple Music, Deezer, Panddora či Amazon Music. V seznamu podporovaných služeb však chybí Spotify, což řadu uživatelů určitě zamrzí. Hlasový asistent bude zpočátku dostupný pouze v USA, ovšem do budoucna se počítá s rozšířením také do dalších regionů včetně Evropy.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Určitě bude hrát hezky, ale odrbat to o HDMI mi nepřijde jako dobrý nápad. Jako lepší volba mi přijde Beam, který je jen o pár tisic dražší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button