Novinky

Solární energie není jen pro kalkulačky. Americká firma představila auto, které dobíjí i slunce

Pokud je řeč o alternativním pohonu, většina z nás si představí elektromobil a dobíjecí kabel. Někdo možná auto na vodík. Ve světě ovšem různé startupy pracují na realizaci odvážnějších vizí. To je případ i firmy Aptera, která věří, že dostatek potřebné energie se nachází všude kolem nás a jde jen o to ji efektivně využít. Staví totiž auto na solární pohon. Aptera není na poli vozů s nekonvenčním pohonem nováčkem. Firma totiž byla založena už v roce 2005. O 6 let později ovšem zkrachovala. Tehdy společnost nezvládla sehnat dostatek financí na vývoj elektrické tříkolky. Teď se vrací a věří, že tentokrát bude její mise úspěšnější. Počet kol ovšem zvyšovat nehodlá. Aptera totiž opět ukázala auto se třemi koly pro dva pasažéry.

Jednou z největších slabin současných elektromobilů je délka dobíjení. Zatímco nádrž na naftu, nebo benzín se naplní za pár minut, na dobití elektrické energie musí motorističtí průkopníci čekat i několik hodin. Aptera tvrdí, že nalezla řešení tohoto problému a její nové auto většina majitelů nebude muset dobíjet. O dostatečný dojezd pro každodenní provoz se totiž postará solární energie. Společnost, která vozítko zkonstruovala uvádí, že dojezd na solární energii činí až 72 kilometrů. V podstatě jde o elektromobil, který se do určité míry dokáže dobíjet bez nabíječky. Výrobce díky tomu slibuje, že na jedno nabití by vozidlo mohlo mít dojezd až 1600 kilometrů. Auto bude díky svému tvaru velmi aerodynamické. Koeficient odporu vzduchu bude činit jen 0,13. Pro srovnání – Tesla Model 3 dosahuje hodnoty 0,23 a elektrický Volkswagen ID4 0,28.

Apple spustil výměnný program pro majitele iPhone 11 s vadným displejem. Nabízí bezplatnou opravu

Aptera bude v USA vedena jako motorka. Konstruktéři při stavbě karosérie použili karbon, kevlar nebo i konopí. Tříkolku od firmy Aptera už si zájemci mohou objednat. Stát by měl v závislosti na výbavě mezi 25 a 46 tisíci dolary. Uprostřed tohoto cenového rozmezí startuje Tesla Model 3, která je však plnohodnotným autem. Pokud si solární auto od firmy Aptera najde své zájemce, zahájí společnost jeho dodávky příští rok. Možná už v roce 2021 se tedy na amerických silnicích začnou objevovat auta, jejichž řidiči budou na rozdíl od svých konzervativnějších kolegů schválně parkovat na slunci.

Zdroj
TheVerge
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close