Novinky

Šest motorů z Jumbo Jetu a rozpětí 117 metrů. Včera poprvé vzlétlo největší letadlo světa

Během sobotního dopoledne se od země poprvé odlepilo největší letadlo světa. Postavila jej společnost Stratolaunch, váží 226 tun a jeho rozpětí křídel činí 117 metrů. Jednalo se o velmi důležitý test stroje, který byl navržen pro vynášení raket na oběžnou dráhu. První let impozantního letounu trval přes dvě hodiny a podle informací, které přinesl magazín The Verge proběhl bez problémů. Letoun během testovacího letu vystoupal do 5 kilometrů. Bílého obra pohání šest motorů z Boeingu 747 a pro úspěšný vzlet potřebuje runway o délce minimálně 3,6 kilometrů. 

 

Dvoutrupý stroj zvládne vystoupat až do 10 kilometrů, kde vypustí rakety, které budou dále pokračovat do vesmíru. Tento postup by měl být mnohem úspornější než klasické odpalování raket ze země. I když během prvního letu ještě nové největší letadlo světa žádnou raketu neneslo, společnost Stratolaunch už přijala první zakázky.

Úspěšný testovací let je pro firmu Stratolaunch obzvláště dobrým impulsem. Nedávno totiž vesmírná společnost propustila 50 lidí a vzdala se plánů na vývoj vlastní rakety. Místo toho se společnost zaměří na vývoj gigantického letadla, které bude na orbit vynášet rakety jiných výrobců. Stratolaunch nepříznivě zasáhla zejména smrt spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, který firmu v roce 2011 založil. 

Apple tlačí na své dodavatele, aby byli zelenější. Čistá energie už pohání výrobní linky Foxconnu i TSMC

Doposud bylo za největší letadlo historie považován Hughes H-4 Hercules s rozpětím křídel 97 metrů. Tento dřevěný obr však absolvoval pouze jediný let zkušební let a do skutečného provozu se nikdy nedostal. Největší letadlem, které je dodnes běžně v provozu zůstává šestimotorové monstrum Antonov An-225, které bylo navrženo k přepravě sovětských raketoplánů a nyní létá po světě jako nákladní letadlo určené pro přepravu nadměrných zásilek.

Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close