Novinky

Schyluje se k revoluci v nákladní dopravě? Uber a další společnosti začaly s testováním samořiditelných kamionů

V segmentu samořiditelných vozidel začíná být pěkné horko. Přestože dosavadní legislativa žádného státu ještě nestihla pružně zareagovat, na silnicích se to čím dál více hemží nejrůznějšími prototypy. Mezi nejprogresivnější subjekty v oboru patří holding Alphabet, respektive jeho Waymo, které se nedávno pochlubilo testováním autonomního kamionu. Pozadu nezůstává ani společnost Uber, která zveřejnila video upraveného kamionu Volvo. Zástupce Uberu v rozhovoru pro server TechCrunch prozradil, že jejich samořiditelný kamion disponuje zcela novou generací 64kanálového lidaru. Systém díky tomu získává mnohem přesnější informace o dění na vozovce, což má pozitivní vliv na přesnost a především bezpečnost jízdy.

https://www.youtube.com/watch?v=nfwOVvjK-sc

Samořiditelné kamiony Uber využívají nejpokročilejší verze 64kanálového lidaru

Prezentovaná platforma splňuje znaky autonomního ovládání druhé kategorie, což v praxi znamená, že řidič sice nemusí mít ruce na volantu, ale stále musí být připraven k okamžitému převzetí kontroly nad vozidlem. Kromě Uberu a Alphabet se v oblasti autonomní kamionové dopravy angažuje také německý Mercedes, který před několika měsíci představil vlastní vizi samořiditelného kamionu.

Google (Alphabet) to myslí se samořiditelnými kamiony vážně, jeho společnost Waymo již několik týdnů testuje vlastní řešení na kalifornských silnicích

Ačkoli si to mnozí nepřipouští či spíše neuvědomují, transport materiálů a zboží může v segmentu samořiditelných vozidel odstartovat predikovanou revoluci v dopravě. Přeprava mezi logistickými centry za pomoci samořiditelných kamionů výrazně sníží náklady a urychlí dojezdy sběrných linek. Silnice denně křižují tisíce kamionů pendlujících mezi terminály, které většinou stojí na okrajích měst. Pro dopravce a spedice tak jde o nesmírně lákavou oblast, která může od základů změnit přístup k nákladní dopravě.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button