Novinky

Schválení funkce EKG na Apple Watch Series 4 může v Evropě zabrat roky

Hlavní keynote Applu opět patřila novým iPhonům, ovšem mnohem větší vlnu zájmu vzbudila další generace Apple Watch Series 4. Apple pokračuje v dosavadní strategii a své hodinky prezentuje jako zařízení určené pro měření sportovních aktivit. Neméně důležitou roli mají nové Apple Watch hrát při sledování našeho zdraví.

Z toho důvodu se na spodní straně hodinek objevil přepracovaný snímač tepové frekvence, který má nabízet mnohem přesnější měření. Další zajímavou funkcionalitou je detekce pádu. Pokud se uživatel v určité době nezvedne, hodinky začnou automaticky rozesílat zprávy na tísňové kontakty a zavolají záchrannou službu.

Další specialitkou Apple Watch Series 4 je funkce pro měření EKG. V ideálním případě dokážou hodinky odhalit například srdeční arytmii a včas o tom informovat svého majitele. Naměřená data lze navíc sdílet s lékařem, který získá cenné informace pro případnou léčbu.

Na funkci EKG si v Evropě počkáme

Tato funkce není aktuálně dostupná ani na domácím trhu v USA. K jejímu spuštění má dojít ještě do konce letošního roku. Velký otazník však visí nad uvolněním v ostatních regionech. Jelikož má jít o zdravotnickou pomůcku, je nutné vše řádně otestovat a provést podrobné studie. Vše musí navíc probíhat za dohledu příslušných orgánů.

A právě zde přichází možný zádrhel. Ve Spojených státech a Evropě operují jiné instituce, které mají odlišné požadavky a schvalovací procesy. Apple tak nemůže použít výsledky studií provedených v USA. Například ve Velké Británii jde o agenturu MHRA, jejíž schvalovací proces může zabrat až několik let.

První dojmy z Apple Watch Series 4

V prvé řadě se začíná s důkladnou analýzou technické dokumentace. Apple musí následně provést další studie zkoumající skutečnou efektivitu a schopnosti integrovaného elektrokardiogramu v jeho hodinkách. Pokud v průběhu nenastanou žádné komplikace MHRA má dalších 60 dní na přezkoumání a případné vyžádání doplňujících dat.

Možným řešením, jak celou anabázi urychlit, je komunikace s jiným schvalovacím orgánem Evropské unie. To by v praxi mělo dopad i na Českou republiku a další členské státy EU.

Jakkoli se může jevit funkce EKG v Apple Watch Series 4 úžasně, je třeba si uvědomit jednu zásadní věc. Metodika měření se nemůže rovnat profesionálním přístrojům používaných ve zdravotnictví. Data získaná z hodinek tak budou i nadále fungovat pouze pro orientační účely.

Zdroj
1

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Furt se mluví o globalizaci světa, ale tohle je přesně ten příklad, kdy byrokracie háže pokroku klacky pod nohy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button