Novinky

Satelity Starlink smetla sluneční bouře. Až čtyřicet jich shoří v atmosféře

Starlink bezpochyby patří mezi srdcové projekty Elona Muska. V rámci společnosti SpaceX už nějakou dobu posílá na oběžnou dráhu stovky satelitů, které budou základem pro globální internetové pokrytí. V počlu satelitů, které Musk hodlá do vesmíru vypustit – aktuálně je v plánu až 12 tisíc s možností rozšíření na 30 tisíc – je zřejmé, že ne všechny se podaří úspěšně vypustit. S několika vadnými či zničenými kusy se zkrátka musí počítat. Vypuštění poslední várky satelitů ovšem provázely podstatně větší problémy.

Zdroj: Starlink

SpaceX totiž přišla o 40 ze 49 satelitů, které do kosmu vypouštěla. Viníkem je geomagnetická bouře, kvůli které 80 % nových satelitů shořelo nebo shoří v atmosféře. Satelity vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 už 3. února. Aktivita způsobená slunečními erupcemi však podle vyjádření SpaceX naprosto znemožňuje, aby satelity přežily. Geomagnetickou bouři způsobuje narušení magnetického pole planety silným proudem nabitých částic uniklých ze Slunce.

Recenze MagSafe powerbanky CubeNest S1B0: elegantní způsob, jak iPhonu prodloužit výdrž

Bouře byla tak silná, že satelitům znemožnila bezpečný postup na své pozice. Nepříznivé podmínky způsobily zvýšení odporu atmosféry až o 50 procent oproti běžným startům. V reakci na vzniklé problémy se SpaceX pokusila řídit satelity v bezpečném módu. Ani to se ale nepovedlo. Satelity nebyly schopny nabrat potřebnou výšku. Proto nyní shoří v atmosféře. SpaceX už do kosmu vypustila více než 2 tisíce satelitů. 1 900 z nich je prozatím funkčních.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button