Novinky

Šance pro majetné dobrodruhy. SpaceX chce příští rok vyslat na oběžnou dráhu první vesmírné turisty

Vesmírná společnost amerického miliardáře Elona Muska plánuje čtyřem občanům dát možnost podívat se do vesmíru. Tato možnost se má naskytnout někdy na závěr příštího roku, tedy roku 2021 nebo začátkem roku 2022. SpaceX v úterý oznámila, že se dohodla s další americkou společností Space Adventures, která se zabývá vesmírnou turistikou a již dříve umožnila 7 občanům se podívat na oběžnou dráhu.

Cena mise a její příprava?

Společnost Space Adventures uvedla, že konkrétní cena mise nebude zveřejněna. Již teď se ale můžeme domnívat, že v řádech tisícikorun to určitě nebude. Obě dvě americké společnosti budou muset následně čtyři adepty na tuto náročnou misi důkladně připravit, což nebude určitě jednoduché, a ne každý to zvládne. Turisté, kteří se odváží podívat do samotného vesmíru, budou trénováni v kosmické lodi ,,Dragon“, kterou má k dispozici SpaceX. Následně si budou muset uvědomit, že budou ve výšce, ve které obíhá tzv. ISS (Mezinárodní vesmírná stanice). Pro představu ISS obíhá ve výšce okolo 408 kilometrů.

Kosmická loď Crew Dragon

Soukromá vesmírná společnost strávila několik posledních let testováním kosmické lodi Crew Dragon, která má být schopna přepravit náklad s lidskou posádkou na vesmírnou stanici. Nedávno se SpaceX navíc podařilo dokončit test této kosmické lodi, když se modul úspěšně odtrhl od explodující rakety.

Měl tu být kosmický turismus mnohem dříve?

Americký miliardář a generální ředitel společnosti SpaceX Elon Musk vyřkl svoji myšlenku cestování do vesmíru již mnohem dříve, a to v roce 2017. Již na začátku tohoto roku společnost oznámila, že si dva zájemci zaplatili za možnost podívat se do nám tak vzdáleného vesmíru. O něco později jsme se konečně dozvěděli, kdo je tím dobrodruhem, který si u SpaceX předplatil místenku. Prvním vesmírným turistou, co vyletí ke hvězdám za pomoci SpaceX bude japonský miliardář Yusaku Maezawa.

Další kosmické společnosti

Na trhu jsou další dvě soukromé letecké společnosti. Jedná se o společnost ,,Virgin Galactic“ Richarda Bransona a o společnost ,,Blue Origin“ Jeffa Bezose, který je vlastníkem Amazonu, jedné z největších společností světa. První ze zmíněných plánuje uskutečnění tohoto letu již na konci roku, kdy nabídne turistům několik zajímavých a napínavých chvil stavu beztíže. Blue Origin nabídne podobnou unikátní zábavu ve své lodi, která je hodně podobná Dragonu od SpaceX. Cena u obou společností za jeden let se pohybuje okolo 200 000 dolarů.

Design samotné lodi a výstroj, kterou nabídne SpaceX

Co se týče samotného vybavení kosmické lodi a výstroje společnosti Elona Muska, toho víme pouze velmi málo. Interiér kosmické lodi ,,Crew Dragon“ nabídne minimalistický design a několik dotykových obrazovek. Okna samotné kapsle nejsou příliš velká jako je to v případě plavidla od Blue Origin Jeffa Bezose. Skafandry, které budou mít cestující Crew Dragon na sobě, nabídnou elegantní podobu jako vystřiženou ze moderního sci-fi. Kosmická kombinéza bude méně objemná, než tomu bylo dříve, ale přitom si zachová potřebnou odolnost vůči tlaku a ohni.

Zdroj
theverge

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button